| alienkros a întrebat:

Ce profil sa aleg? Imi place: Isoria(cel mai bun din clasa),geografia,romana,engleza, germana si putin biologia.Ce profil ar trebui sa urmez? Inca nu sun hotarat dar as vrea sa ma fac avocat/psiholog sau sa dau la relatii inter. etc. Ma rog. ce ar trebui sa urmez?

Răspuns Câştigător
| mixxjim a răspuns:

Nu spui daca nu stii ce profil de liceu sau de facultate sa urmezi happy Presupun ca de facultate, dupa sfarsitul intrebarii tale, asa ca incep cu asta: rel internationale nu-ti foloseste la nimic, nu gasesti loc de munca specializat pe asta, pentru ca nu mai ai unde - nu prea mai exista fabrici care sa produca si sa ai mari relatii de export. Ai avea vreo sansa prin ministere, dar iti trebuie pile serioase pentru asta. Altfel o sa te multumesti cu orice post o sa poti prinde ca absolvent de ASE, fara legatura cu relatiile internationale. Pentru a fi avocat dupa facultate trebuie sa faci cativa ani de experienta ca sa poti da la barou - asta inseamna experienta pe langa un avocat definitiv, si se cam da spaga avocatului in cauza sa te accepte pe langa el. Cu psihologia cand termini intri in sistemul de stat mai intai. Si aici trebuie sa ai experienta daca vrei sa-ti faci cabinetul propriu, asta insemnand experienta la stat si apoi practica pe langa un psiholog cu cabinet, dupa care dai examen. Si aici e similar cu avocatura. In plus de astea, ai mai putea incerca la limbi straine, in special sectia de traducatori/interpreti daca stai bine cu engleza si germana si poti vorbi foarte bine, e o meserie frumoasa si banoasa, in special cea de interpret. Ai mai putea incerca si la academia de politie sau la o scoala de oficeri (la Sibiu, de exemplu) daca stai bine cu sanatatea si poti trece de probele sportive - sincer asta mi se pare cea mai buna varianta, ai un job sigur dupa absolvire si nu trebuie sa mai astepti o gramada de ani sa-ti iei o titulatura definitiva sau sa dai mii de euro spaga la unii sau la altii sa se indure sa te ia sluga pe langa ei.

4 răspunsuri:
| LolaLollita a răspuns:

Cu siguranta nu mate-infolaughing
Stiinte sociale zic eu, cel mai indicat happy

| Chαяtreux a răspuns:

Stiinte sociale

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stiinte sociale...

| taviyamato2 a răspuns:

Eu am termina Geografia, cu facultatea de Istorie nu prea ai ce face. Daca vrei sa te faci avocat incearca la drept, dar acolo cred ca e pilareala mare. Cerceteaza piata muncii inainte sa dai la facultate, facultatea o termini in 3 ani, masterele din Romania sunt relativ usoare asa ca dupa 3 ani de licenta te poti angaja, de asta iti spun cauta si vezi pe piata muncii ce posturi se cer