| Marius1902 a întrebat:

Sunt clasa a XI-a si inca din clasa a 8-a am decis sa merg la un liceu pe profil de stiinte sociale pentru a incerca sa dau mai departe la Academia de politie.Pana acum totul a fost bine, nu mi-am batut prea mult capul fiindca era prea devreme sa ma apuc de vreo pregatire suplimentara in clasele 9-10.Din a 11-a planuisem sa ma apuc de meditatii fiindca stiu cat de greu este sa intri acolo, insa abia acum realizez cat de grei o sa fie acesti 2 ani pana la examenul propriu-zis.Din vara m-am apucat si de sala ca sa mai pun niste masa musculara si chiar merg cu placere, fiind bucuros ca vad rezultate.In momentul de fata, dupa aproape 2 saptamani de liceu, mergand si la sala, am observat ca imi mai raman vreo 2-3 ore libere seara in care imi place sa ma joc pe pc ( League of legends)..parca nu pot sa rezist fara sa bag niste meciuri.Programul asta merge fiindca nu prea am nimic de invatat deocamdata, poate ca mai incolo nu o sa mai pot sa stau in alea 2 ore pe pc,ci va trebui sa invat pentru liceu ( care nu e deloc unul usor).Pe langa asta, ma gandesc ca atunci cand o sa ma apuc si de meditatii, va trebui sa mai tai si altceva din programul meu.Si ce a ramas? Bineinteles, sala.Practic programul meu va fi format din liceu-meditatii-invatare meditatii/liceu-somn.Imi pare rau ca trebuie sa tai singurele activitati care mi-au mai ramas si pe care imi face placere sa le fac, mai ales ca daca ma las de sala, practic o sa-mi bat joc de tot ceea ce am realizat pana acum.Nici macar nu stiu exact ce o sa fac daca ajung sa termin Academia, nu am pe nimeni acolo, dar toata familia ma sprijina sa merg pe acest drum.Intrebarea mea este daca merita aceasta "izolare" si renuntare la micile placeri in acesti 2 ani? In ceea ce priveste salariul,cred ca pot gasi mult mai usor un post intr-o firma la calculator pe engleza la care sa primesc cam aceiasi bani,insa stiu ca sunt alte beneficii precum pensia, prestanta, etc..Sunt foarte indecis si as vrea sa ma hotarasc daca voi continua pe acest drum inainte sa ma apuc de meditatii si sa investesc timp si bani. Multumesc anticipat!

Răspuns Apreciat de Editori
| ArmyCaptain28 a răspuns:

Salutare. Si eu am fost tot la profilul Stiinte Sociale si am optat pentru Academia de Politie din Bucuresti. In clasa a XII-a am avut o surpriza, am fost declarat inapt la vizita medicala (am facut un control inainte sa ma apuc de pregatiri si mi s-a confirmat acest fapt). Deci, pentru inceput iti recomand neaparat sa mergi la un doctor din cadrul M.A.I. ca sa-si faca o idee daca esti apt sau inapt din punct de vedere medical. Poti sa fii declarat inapt din foarte multe motive pe care tu le-ai putea considera banale precum semne din nastere, tatuaje, cicatrici foarte vizibile, alunite foarte multe, platfus (talpa de la picior este dreapta), scolioza (coloana vertebrala prezinta curburi neobisnuite), membrele inferioare sau superioare sunt deformate, oasele sunt deformate, dantura, nu ai un testicul coborat de la nastere (daca esti baiat) etc. Pe scurt, fa-ti un control neaparat la un doctor ca sa stii daca poti si are rost sa mai continui deoarece drumul spre Academia de Politie este foarte greu si nu are rost sa-l parcurgi degeaba daca nici nu apuci sa dai proba sportiva, din moment ce fisa medicala se sustine inainte.

Iar acum sa presupunem ca esti apt din punct de vedere medical. Ai nevoie de o pregatire fizica foarte buna, o poti obtine prin sala, dar din moment ce deja faci este foarte bine, prin alergat poti obtine o rezistenta foarte buna, in special pe un stadion, poti exersa si acasa diferite exercitii. Al doilea si cel mai important criteriu este pregatirea pentru probele scrise. La Academia de Politie se sustin 3 probe: o proba la gramatica limbii romane si trebuie sa fii pregatit foarte bine, o proba la istorie, de asemenea trebuie sa fii pregatit foarte bine si a treia proba la o limba straina la alegere si ma repet, trebuie sa fii pregatit foarte bine. Locuri sunt putine, candidati sunt multi, este foarte greu sa fii admis la Academia de Politie, dar daca o sa reusesti, vei avea un viitor infloritor. Nu trebuie sa-ti faci griji in privinta familiei, nu esti "izolat", vei fi la o facultate de politie, vei avea colegi, vei fi in practica, ai cazare si mancare oferite de catre Academie, pe scurt o viata luxoasa. Dupa ce te vezi angajat, iesi direct ofiter si vei avea un salariu destul de mare. Iti urez mult succes, sper sa reusesti, insa recomandarea mea: mergi la un doctor urgent si asigura-te ca nu faci aceste pregatiri in zadar. Numai bine!

1 răspuns:
| Ionut231312 a răspuns:

Este bine sa te apuci dintr-a 11-a de meditatii... eu sunt a 12-a, am facut pe a 11-a meditatie la engleza, vara asta am inceput la romana, acum ma pregatesc sa incep si la istorie. atunci sa vezi lipsa de timp, cand vei fi stresat si cu bacul, si cu admiterea, poate mai vrei sa dai si de permis, sa te mai duci si la sala, sa mai faci si conditie fizica, o sa ia o vesnicie, asa ca mai bine te apuci de acum.

Acum raspunzandu-ti la intrebare... depinde de tine, daca iti doresti cu adevarat sa devi ofiter, sau daca vrei sa intri numai pentru a avea un loc de munca stabil.

Succes

| Marius1902 explică (pentru Ionut231312):

Bacul mi se pare un examen destul de mediocru, nu prea cred ca o sa ma stresez cu el. La permis ma gândeam și eu, dar chiar dacă sunt nerăbdător sa îl iau cat mai repede, nu o sa dau la 18 ani, ci o sa aștept pana în prima vacanta de după Academie. De calculator pot sa ma lipsesc pentru o vreme dacă stau bine sa gândesc. Sper numai sa nu fie nevoie și de sala, fiindcă a cam devenit hobby ul meu preferat, și plus ca parca da mai bine un corp lucrat în uniforma aia?

| Ionut231312 a răspuns (pentru Marius1902):

Normal ca da mai bine, mi se pare chiar normal sa te duci cu muschi pe tine, dar nu uita sa nu-ti antrenezi doar muschii corpului, ci si ai mintii. Nu am spus ca bacul este greu, dar profesorii te streseaza sa inveti pentru el, de parca ar fi cel mai important examen din viata ta laughing, iar despre permis, nu stiu daca o sa rezisti tentatiei, cand o sa vezi ca prietenii tai au permis vei vrea si tu... in fine, sunt sigur ca esti in stare sa iei deciziile singur, si nu uita, inainte de a te apuca de pregatiri du-te la ipj-ul de la tine din judet pentru a fi examinat si a vedea daca esti apt pentru a participa la admitere. Nu de alta, dar sa nu faci meditatii degeaba.