| raiva58 a întrebat:

Buna, am 16 ani si ma tot cert rau si urat cu mama mea, tot zice ca ma da pe mana tatalui (ei sunt divortati si el e plecat in stainatate, nu am o relatie buna cu el) si voiam sa stiu daca e posibil sa ma mut singura, in conditia in care lucrez si in care imi continui studiile, ma intretin singura cat de cat.
Totul a plecat de la problema ca intr-o zi voiam sa merg la sala. Intr-o zi am venit de la scoala, am facut curatenie in casa si intre timp mama mea ajunsese acasa (venisem direct acasa sa fac curatenie cand trebuia ca dupa scoala sa merg la sala de sport, era zi de sala si de obicei merg direct acolo dupa scoala, dar n-am mers in ziua respectiva deoarece aveam treaba acasa).
In fine, dupa scoala venisem acasa si facusem curatenie, intre timp mama mea ajunsese de la munca si dupa ce-mi terminasem treaba voiam sa merg la sala totusi (doresc sa mentionez ca nu aveam teme si nici de invatat pe ziua urmatoare, nu era tarziu, era ora 5 si m-as fi intors la 8, insotita si nu singura pe drumuri) si mama mea mi-a zis ca nu merg niciunde, i-am zis ca vreau sa merg pentru ca am un program de sport si nu mi-am platit abonamentul lunar la sala degeaba.
De acolo au escaladat mai multe vorbe urate din partea ei, a inceput sa tipe, am inceput si eu sa tip, a vrut sa ma loveasca, mi-a zis in nenumarate feluri, a fost urat oricum, gesturi pe care eu de la o varsta nu mi se pare normal sa le tolerezi si ca daca vrei respect, la fel si tu la randul tau trebuie sa oferi respect, daca nu tipa la mine, nu as fi tipat la ea. Tot se compara cu tatal meu, care nu mi-ar da liberatate deloc si tot asa, a zis ca ma trece pe numele lui, etc etc.
Mie mi-a cam ajuns de amandoi sincer, nu sunt un copil rau, sunt la un liceu bun, invat binisor, nu am absente, merg la meditatii si de curand am vrut tare mult sa merg si la sala
nu mi se pare ca reactia ei e normala sincer, tot aduce argumentul ca mereu am dormit unde am vrut in weekenduri (desi dormeam si inainte de cearta, mereu o anuntam, daca chiar era vorba sa dorm la o prietena in weekned).
Tot aduce argumentul ca o sa-i vin cu copil la poarta (avand in vedere ca eu nici macar nu am iubit si la baieti acasa nu dorm).
Tot felul de argumente prostesti care nu se aplica la mine sincera sa fiu.
Pricum, de cand ne-am certat eu tot am evitat sa fiu acasa cand e ea acasa, nu vorbim si nici nu-i ziceam unde sunt si ce fac (programul meu era doar scoala, sala, volunariat si invatat) si nu veneam acasa decat mai tarziu (si mereu o anuntam pe sora mea mai mare unde sunt, in caz de oric ), stateam si invatam la o cafenea doar sa nu merg acasa.
De atunci m-am tot gandit si chiar mi-as dori sa ma apuc de munca si sa locuiesc singura, doar pentru liniste (chiar daca asta inseamna sa renunt la sala si la voluntariat si poate chiar la meditatii) am nevoie doar de liniste sincer.
Oare ar fi posibil?

1 răspuns:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu este posibil să pleci de lângă părinți, acum de lângă mama, până la 18 ani.