| bunicisibuni a întrebat:

Am trecut a 9-a si vreau sa ma duc pe mate-info(intesiv informatica), fiind a doua clasa pe oras. As dori si eu sa stiu programul, la ce dau bac si la ce dau teze. Eu vin dintr-o clasa slaba. As dori sa stiu daca materia de la liceu se leaga cu cea din 5-8. Si la limbile straine stau destul de prost. Franceza nu stiu, iar engleza foarte putin si o sa ma apuc de meditatii. In rest, la celelalte obiecte daca invat lectiile predate in clasa pot obtine note mari, nu?

13 răspunsuri:
| positivity a răspuns:

Dacă consideri că îți plac științele exacte, ar trebui să mergi către un profil matematică-informatică. Nu este chiar atât de greu precum sună, și mai ales, nu este greu dacă vrei să înveți.
La început și mie îmi era frică de faptul că nu mă voi descurca, sau că nu îmi va plăcea, dar acum e mult mai okay.
Va trebui să dai bac la matematică M1, limba română și o materie de profil (fizică/ chimie/ biologie/ informatică).
Teze vei da la română, matematică, informatică și la alegere fizică/ chimie/ biologie.
Nu contează clasa din care vii, atâta timp cât vrei să înveți și consideri că ai putea face față. Oricum, dacă este a doua clasă pe oraș, mă gândesc că profesorii sunt destul de răbdători și știu cum să predea. Mă gândesc că probabil aceștia vă vor încet cu materia.
La unele discipline se leagă de materia din clasele V-VIII, iar la unele faci lucruri cu adevărat noi.
Da, dacă înveți lecțiile zi de zi, vei obține note foarte mari. Așa că nu îți face probleme în legătură cu asta, te vei descurca!

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Specializarea de "Matematică-Informatică" este cea mai GREA : se face Mate M1 ( cea mai grea matematică ) şi multă Informatică ( + dai Atestatul la Info, la sfârşitul clasei a 12-a )!

Vezi alte detalii în răspunsurile pe care le-am dat la linkul :
http://www.tpu.ro/......-si-orale/

http://www.tpu.ro/......mate-info/

http://www.tpu.ro/......dau-funda/

Toate cele bune!

| RainmakerX a răspuns:

Hey! Deci hai sa o luam cu inceputul.
Eu sunt din clasa a 9-a pe acest profil si inca sunt aici, la mate-info intensiv informatica (cel mai bun profil din oras)
In acest raspuns o sa-ti prezint tot ce este de stiut despre materiile de la mate-info intensiv informatica si tot ce este de stiut.
Este un profil real care presupune multa munca si mult mai multa determinare pentru a-ti atinge scopul propus.Este considerat unul dintre cele mai grele profile datorita notiunilor de la materiile reale care cu timpul o sa fie la un nivel mai avansat decat orice alta clasa de la uman.
Intai si intai.La romana si matematica ai nevoie de o baza solida,dar din fericire este de ajuns sa stii tot ce ai invatat pentru evaluarea nationala.
Te ajuta enorm cu toate ca profesorii o sa mai explice odata notiunile pe care nu le cunosti deja.
De cele mai multe ori materia se leaga dar profesorul tot v-o preda din nou daca este neaparata nevoie, intrucat nu toti au facut ceva anume, mai ales la matematica in clasa a ix-a unde se gasesc o multime sa spuna "Stiti dar la functii noi nu am facut aia si aia si tot asa..." Iarasi la romana nu o sa te omoare nimeni daca nu stii ceva.
Eu am facut logica, da la mate-info faci logica, iar la uman faci latina. Eu zic ca acesta este un avantaj.Nu ai nevoie de o baza, trebuie doar sa citesti lectia sau daca esti greu de cap atunci trebuie sa tocesti.
In ceea ce priveste franceza si engleza, sincer eu am multi colegi care si acum sunt vai de ei. In clasa a ix-a la franceza raspundeam doar eu si cu 2 fete intrucat ceilalti nu intelegeau ce intreba d-na (dansa vorbeste doar in franceza...mda) Oricum este usor daca nimeresti pe cineva de treaba, cum este profesoara mea. Ea iti da 7-8 chiar daca nu intelegi ce iti spune.
Si eu am venit dintr-o clasa slaba, chiar una extrem de slaba dar am tras tare si am reusit sa ajung chiar sa iau bursa.
Incepusem cu note de 6, 7 la mate si fizica in timp ce in clasele 1-8 aveam numai 10 in acea clasa care stiam sigur ca fusese una slaba (era foarte slaba, nu asa... in fine) Am incercat disperat sa tin pasul cu profesorul de matematica (dansul este un fel de monstru ce ii distruge pe toti din clasa dar este si profesorul meu favorit si cu cel de fizica) Am invatat formulele de la 0 si am ajuns sa iau 8, 9 si chiar si 10.
Am tras tare de celelalte materii si am luat bursa. (Media 9, 60 generala.)Atata timp cat iti dai silinta si speri ca o sa te descurci munca iti va fi rasplatita.
Ce ar mai trebui sa spun? La chimie, biologie, geografie, istorie nu ai nevoie de cunostinte din anii anteriori intrucat te ia efectiv cam de la 0.Trebuie doar sa fii foarte atent si sa nu te gandesti la cine stie ce prostii in timp ce profesorul preda.
Un copil ce isi vede de treaba sa si este politicos are sanse mai mari de note bune la unii profesori! Tine cont de asta! Cateodata o sa fii prins cu cine stie ce prostie... si poate ca o sa fii iertat o singura data, in timp ce altii nu ar fi primit o a 2-a sansa.
Engleza este o pacoste daca nu ai o baza,dar este bine intrucat te apuci de meditatii.
Deci,concluzia este ca nu ai nevoie de cunostiintele vechi decat la matematica si romana. (aici sunt foarte importante mai ales formulele de la matematica)
La engleza ai nevoie de o baza cat de cat bunicica,dar te descurci tu daca faci meditatii.
Daca inveti si esti respectuos ai sanse mari de tot sa devii preferatul profesorilor si sa ai note excelente, doar ca trebuie sa te mentii.
Aici nu conteaza ce ai fost (cine stie ce olimpic in generala, premiant etc...) Conteaza doar cine esti! Poti sa fii ultimul admis la acel profil dar daca muncesti poti sa-i depasesti pe toti.
Profesorii sunt aceiasi si pentru tine si pentru colegii tai. Si tu si ei sunteti tot oameni, aveti aceleasi posibilitati (unii mai mari dar in fine). Atata timp cat esti perseverent ai ce note vrei tu sa ai. (Evident trebuie sa inveti zi de zi, acesta este sacrificiul tau...)
La informatica, la acest profil mate-info intensiv info vei avea 2 profesori. Eu asa am. Cei 2 impart clasa in 2 grupe si fac cu randul informatica. (asta pentru a supraveghea mai bine elevii- si sa nu intre pe cine stie ce site-uri etc...) Unul dintre ei este principal (acesta da note si face si TIC-ul cu voi, adica notiuni de web design si word/excel/power point), in timp ce celalalt este doar un ajutor.
Bun...
Despre teze. Esti obligat sa dai teza la matematica romana si informatica si ai la alegere 1 dintre fizica, biologie si chimie. In total sunt 4 teze deci da, este greu dar nu imposibil.
La BAC este obligatoriu sa dai la romana si matematica + competentele digitale si la alegere 1 dintre fizica,chimie si informatica. De obicei informatica este o alegere mai buna intrucat faceti extrem de multe ore de info si subiectele sunt usoare,dar daca iti plac si celelalte atunci nu are nimeni nimic cu tine daca le alegi...

Acum. Ma gandeam ca ai vrea sa stii /sa ai o idee despre cum arata orarul la acest profil. Uite ce orar am avut eu anul trecut. S-ar putea sa te intereseze:

Luni-Mate,Franceza,Info,Info,Engleza, Logica

Marti- Muzica/Desen, Fizica,Fizica, Info,Biologie,Religie,Istorie

Miercuri-Dirigentie,Sport,Chimie, Romana,Romana Geografie si Biologie

Joi-Engleza,Fizica,Mate,Mate,Chimie, Franceza

Vineri-Romana, Mate, Romana, Info, TIC, TIC

Dupa cum vezi, 2 zile pe saptamana aveam cate 7 ore, da este greu, ce sa faci?

Daca mai ai orice fel de intrebare atunci iti stau la dispozitie.
Bafta!

-Blytz-

| bunicisibuni explică (pentru RainmakerX):

Multumesc mult!

| RainmakerX a răspuns (pentru bunicisibuni):

Cu placere! Daca mai ai intrebari atunci poti sa ma intrebi orice aici sau poti sa-mi dai oricand mesaj in privat!

| bunicisibuni explică (pentru RainmakerX):

Ok. big grin

| LSMM a răspuns (pentru RainmakerX):

Cât timp ți-a luat să fii relativ bun la mate și fizică, dacă zici că ai ajuns de la note de 6 la note de 9-10?

| RainmakerX a răspuns (pentru LSMM):

Nu iti cere nimeni sa crezi ce am spus chiar daca este adevarat.

Nu am luat decat 2-3 note de 6, acestea au fost primele note pe care le-am luat pana m-am obisnuit. Dupa am luat cativa zecari (cu foarte multa munca) si am scos mediile 8. De obicei nu invat la biologie/geografie/istorie etc pentru ca am o memorie auditiva foarte buna, deci atata timp cat aud la cineva lectia atunci ti-o pot spune cuvant cu cuvant. Unele lectii s-au repetat (le stiam deja din anii anteriori-din generala deci a fost cu atat mai usor)
La mate mi-am revenit incetul cu incetul...am crescut incet, am luat intai 6 dupa 7 dupa 8 8 dupa 9 si dupa 10 10. Au fost ce e drept la sfarsit niste lectii mai usoare cu functii, acestea mi-au permis sa fac rost de zecari.
La fizica a durat enorm.Am tras mai mult decat la matematica intrucat eram 0 la aceasta materie la inceput-invatam doar teoria, mai mult nu aveam ce sa fac. Dupa profesorul ne-a dat sa facem niste probleme pe care le am si acum in calculator si inca nu le-am terminat. Sunt 1500 de probleme din care lucram cand avem timp. La inceput am facut 1 dupa inca 1 si tot asa pana m-am obisnuit. (Aveam baremul deci le faceam singur fara sa se ceara la scoala.) Acum a realizat profesorul ce talent am si am ajuns la media 9 chiar daca nivelul meu initial era mai mic de 7. Cu multa munca am ajuns aici.Cred ca a durat tot anul...da, a durat un an intreg sa umplu acele goluri.
Relativ bun am fost pe la sfarsitul primului semestru intrucat ma acomodasem cu stilul de predare al profesorilor dar abia acum am devenit bun cu adevarat, atunci doar incercam sa tin pasul cu profesorii.
In concluzie a durat un an intreg, asta si intrucat colegii mei se oprisera din invatat la un moment dat iar profesorii precum cel de fizica s-au bazat mult pe cativa copii asa cum am fost si eu.
Nu devi bun doar daca intelegi.Cunosc elevi care invata mult mai mult decat mine.Eu sunt genul care prinde totul din clasa si care invata doar la mate info si fizica (eventual si chimie) atat.
Oricum mediile le-am avut mai mici de 10 doar la mate, info, fizica intrucat aveam si note de 7 dar si note de 9 si 10.Nu am putut sa fiu consecvent din vina geometriei...acum unii nu pot sa inteleaga anumite notiuni.
Poate nu poti sa intelegi ideea de memorie auditiva, dar nu e nimic... este oarecum genetic-asta doar asa ca sa intelegi.

Concluzia este ca a durat un an intreg dar asta nu ar fi fost posibil fara mari eforturi, rabdare din partea profesorilor si mai ales, mult noroc.

| LSMM a răspuns (pentru RainmakerX):

Mersi pentru raspuns big grin Si scuze celui care a intrebat pentru notificari.

| RainmakerX a răspuns (pentru LSMM):

Cu placere!; D Daca mai ai alte intrebari sa-mi dai mesaj.

| Cazaux_Dominic_1994 a răspuns (pentru RainmakerX):

Ce limaj de programare ai invatat?

| RainmakerX a răspuns (pentru Cazaux_Dominic_1994):

Singur sau la scoala?

La scoala am facut numai C++.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred ca ai de ce sa iti faci probleme, cat timp vei invata. Eu am fost la o clasa de matematica-informatica intensiv informatica si a fost destul de ok. La materiile importante am luat-o de la zero. Mai ales la informatica, pentru ca e posibil ca unii dintre elevi sa nu fi facut informatica in gimnaziu sau cel putin nu in programul in care urmeaza sa lucrati (eu, de exemplu, am lucrat in gimnaziu in Pascal, iar in primii trei ani de liceu in C++). Vei avea multe ore de informatica (teorie+laborator) si este important sa lucrezi foarte mult acasa si, normal, sa iti placa materia.
Teze... romana, matematica, informatica si o materie la alegere (fizica/chimie/biologie).
Bac... matematica M1, romana, o materie la alegere (fizica/biologie/chimie/informatica).
Legat de limbile straine... si eu imi faceam griji cu engleza, insa am fost uimita sa vad ca foarte multi din clasa eram la un nivel mediu. Iar limba a doua de studiu o poti alege, din cate stiu eu, chiar daca in gimnaziu ai studiat alta (eu am facut germana si in gimnaziu, si in liceu, dar am avut colegi care au facut franceza in gimnaziu, iar in liceu au trecut la germana; insa asta cred ca depinde de fiecare liceu in parte).
Oricum, eu cred ca e o alegere foarte buna acest profil, o sa ajute si in alegerea unei facultati bune. Succes! Si sa nu uiti sa te mai si relaxezi din cand in cand!