| anonim_4396 a întrebat:

Sunt de cateva zile pe aici,am ezitat sa va cer parerea insa acum m`am hotarat.
Ideea e umatoarea : Am terminat liceul,urmeaza sa dau BAC`ul, urmeaza admiterea la facultate. Facultatea`i buba. Imi place sistemul medical (nu al Romaniei) asa ca m`am decis sa fac parte din el, intr-o oarecare masura. Acum cateva luni eram absolut convinsa ca o sa devin un medic de succes, discutand cu ai mei am constatat de fapt ca visul meu se spulbera din cauza situatiei financiare. Am renuntat la medicina si am decis sa fiu o simpla...asistenta medicala pentru ca anii de studiu sunt mai putini si ma gandesc ca in 4-5 ani o sa am salariul meu. Ai mei nu stiu din ce cauza am renuntat la medicina si nu vreau sa stie pentru ca ar face (din nou) tot posibilul sa fac ce mi-am dorit. Intrebarea care ma bantuie pe mine e urmatoarea : Daca o sa regret peste ani ca am renuntat la medicina?
So...astept parerile voastre.Imi cer scuze daca v-am plictisit!

7 răspunsuri:
| vlad89c a răspuns:

Stiu cum e sa incerci sa ii protejezi tu pe ai tai, insa mai bine sa devi medic acum! dupa asta poti pleca de aici si sa fi platita foarte bine.
Familia ta te-a sprijinit de cand ai fost mica, nu e momentul ca asta sa se termine acum, in anii de facultate.
Te sfatuiesc sa discuti din nou cu familia, si sa devi medic! (dar as spune sa nu stai aici, daca vrei sa o duceti bine).
Succes! nu renunta la visul tau pe ultima suta de metri, altfel consider ca toate sacrificiile dealungul anilor au fost in zadar.
Uite aici o melodie care sa te ambitioneze: http://www.youtube.com/watch?v=qkSPe7mvELo

| vlad89c a răspuns (pentru vlad89c):

A da, si nu uita ca pot rasarii solurii la care nici nu te poti astepta!, doar vorbeste cu familia.

| Anaaa9411 a răspuns (pentru vlad89c):

Multumesc! O sa ma gandesc la asta...
P.S : Superba melodia. big grin

| vlad89c a răspuns (pentru Anaaa9411):

winking Asa cum zice si Krichard, merita sa mergi pana la capat, acum e greu, dar dupa ploaie vine soare, nu? big grin
Trebuie sa faceti un efort acum, si cu salariul de medic in strainatate nu veti avea probleme.

| Anaaa9411 a răspuns (pentru vlad89c):

Da...trebuie sa hotarasc rapid ce fac.

| KRichard a răspuns:

Daca exista posibilitatea de a face facultatea de medicina, implicit ce iti doresti tu, fa'o! Daca ei au avut foarte multa grija de tine si ai remarcat si apreciat atat de mult, o sa-i ajuti si tu pe ei cand o sa ai banii tai!