| AndreiVisanu44446 a întrebat:

Salut! Sunt in clasa a 12-a si sunt din Brasov. Mai departe doresc sa urmez o facultate pentru a ajunge pe partea de Inginerie Software. Am o persona care este la facultatea tehnica din clui pe profilul "automatica si calculatoare". Eu as fi dorit sa merg la facultate in Brasov, insa am auzit ca pe acelasi profil poti ajunge doar profesor sau informatician (se refera la cel ce repara calculatoare la scoala), lucru ce mi s-a parut ciudat asa ca am decis sa va intreb pe voi, cei care poate ati fost la aceste facultati si stiti cu adevarat ce este acolo, nu doresc sa ma iau dupa cuvintele unei singure persoane asa ca sunt foarte curios sa stiu ce se intampla defat. Ca idee sunt pe profil de real, stinte ale naturi deci din pacate politehnica din Bucuresti iese din schema deoarece va trebui sa dau examen si din informatica, meditatii pe care nu mi le permit sa le sustin. La Cluj in schimb am auzit ca am nevoie doar de examen la matematica, iar la Brasov se intra cu nota de bac. As dori sa stiu parerea voastra si pentru cei care au fost aici sa ma ajute cu un sfat. multumesc frumos!

Răspuns Câştigător
| Jonathan1900 a răspuns:

Daca vrei sa te faci inginer software nu fa specializarea automatica, pentru ca e alt domeniu dupa cum iti sugereaza si numele. Fa o specializare de informatica aplicata. Putin conteaza facultatea unde o faci. Sunt facultati unde nu ai examen de admitere sau criterii specifice stricte si poti sa intri doar cu notele de la bac. Important e sa inveti tu, sa iti doresti sa inveti, nu doar sa inveti cat sa treci examenele. De exemplu eu sunt inginer software, am facut facultatea la o universitate "slaba" si alt coleg de liceu s-a dus la o facultate considerata printre cele mai bune din tara ( nu dau nume). Amandoi pe aceeasi specializare. Aveam si eu si el aproape aceleasi seminarii cursuri si laboratoare identice toti anii. Dupa terminarea facultatii, din vara m-am angajat la o firma romaneasca cu filiala in orasul meu, la care mi-a placut colectivul si modul de lucru si program de 8 ore, flexibil. Salar NET mare din prima, aproape de 5 cifre. Evident cu posibilitatea de marire dupa ce fac vechime.
Revenind la colegul din liceu care a urmat cursurile unei facultati cu renume national, a terminat facultatea dar nu s-a putut angaja la nici o firma IT pentru ca nu era destul de pregatit. Lucreaza in alt domeniu total diferit de pregatirea lui academica.

Deci totul depinde de cat de mult iti doresti sa urmezi aceasta cariera.

3 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Hai că nu e așa grea logica. Automatică și calculatoare( dacă dădeai un simplu search pe goagal), îți dă următoarele profesii: inginer pentru dezvoltare de sisteme automate; inginer pentru sisteme şi echipamente de automatizare; inginer de dezvoltare software pentru conducerea proceselor; proiectant de sisteme automate şi de sisteme informatice.

Astea sunt doar câteva exemple, există un număr foarte mare de profesii compatibile cu această licență.

| Antimanele104 a răspuns:

Din pacate, Politehnica Bucuresti este cea mai buna institutie de invatatamant din tara pe profilul Automatica/Calculatoare, tocmai datorita acestor examene de admitere si evaluare a cunostiintelor.
Nu mai zic si de sumedenia de tehnologii de actualitate folosite la acelasi nivel cu tarile din Occident.
Nu stiu care este treaba la UBB Cluj, sectia Automatica-Calculatoare, dar daca se intra doar pe baza unui examen de matematica, nu vad cat de relevanta ar fi evaluarea ta pentru un domeniu care iti cere programare pe paine, chiar daca mate si info se tin frumos de manuta. Cat despre cea din Brasov, cu admitere pe baza de dosar... nici nu vreau sa ma gandesc.

In concluzie, daca vrei ceva serios pe partea de Automatica, ori Cluj, ori Bucuresti. Alternative viabile nu prea cred ca mai ai. Poate doar la Politehnica din Timisoara sau la Universitatea din Iasi, dar nu garantez: din ce am inteles, acolo inveti conceptele programarii, dar folosind tehnica depasita.