| Andrei_Adi_1995 a întrebat:

Salut TPU,

Ce facultate puteti sa imi recomandati pentru domeniul IT?
Ma gandeam la Politehnica la Automatica si Calculatoare cu specializare in Calculatoare... Dar din cate am inteles din asta ai ajunge programator si mai trebuie si sa fi as in matematica.
CIne poate sa imi faca o paralele intre programator si inginer de software? Si ce facultate mi-ati recomanda pentru software.

Multumesc

Răspuns Câştigător
| Userses a răspuns:

Nu trebuie sa fii as in matematica, dar adevarul e ca nu trebuie sa fii nici paralel.
Inginer software/IT inseamna ceva mai mult decat programator. Diferenta o face planul de invatamant la nivel de facultate si specializare, plan pe care-l poti urmari pe site-urile facultatilor. Dar a avea diploma de inginer nu inseamna neaparat ca vei si practica inginerie software. Depinde mai mult de tine. Pana la urma programator poate sa fie si unul de la Drept sau Management, mai rar, ce-i drept, dar poate...hobby/timp liber...chiar daca aria lui de cunostinte in programare ramane mai limitata(de obicei maxim web design/development nivel mediu).
Asa ca, daca nu ti-e clar, da, ACS de la UPB(sau poate si din alte orase mari din tara) e o alegere foarte buna, ba chiar cea mai buna din punctul meu de vedere, insa nu neaparat singura optiune. Studiaza planurile de invatamant pentru fiecare facultate si vei decide unde vei primi mai multe materii de umplutura ori chiar dimpotriva, mai interesante si utile. Un lucru trebuie sa-ti fie absolut clar de acum: nicio facultate nu-ti ofera strict ce vrei tu.

| Andrei_Adi_1995 explică (pentru Userses):

Salut.

As dori sa te intreb ce mi-ai recomanda.
Ce facultate, sectie si specializare.
As prefera ceva din care poti castiga bani si care implica matematica mai putin...Mai ales partea de analiza matematica, unde-s praf. La fizica ma descurc, la admitere nu ar fi o problema(desi ultima media a fost 9.45)...Stiu ca la admitere la UPB dau admitere si din matematica(analiza) dar o sa o invat cu meditatii cand va fi nevoie si apoi o sa o uitlaughing

| Userses a răspuns (pentru Andrei_Adi_1995):

Ma tem ca de matematica n-ai cum sa scapi, cel putin de una de bun simt, necesara pentru a putea studia pe parcursul facultatii la tot felul de materii. Pentru mine ACS de la UPB, sectia CTI, deschide cele mai multe usi posibile la angajare, dar asta dupa ce termeni si mai prinzi eventual si o experienta proprie, extracurriculara. Fizica n-o sa-ti trebuiasca decat in anul 1, ceva ceva in anul 2, apoi urmeaza hardware si software la greu, materii destul de dificile totusi, dar daca iti dai un interes minim se poate.