| StefanStefan3000 a întrebat:

As vrea sa invat o limba mai *rara* deoarece doresc sa ajung translator. Mentionez ca limba engleza am invatat-o cu usurinta, nu am stat niciodata cu cartea in brate sa ma fortez sa invat. Stiti care limbi sunt mai putin intalnite, am auzit ca cele scandinavice sunt.

5 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Chineza, japoneza, lituaniana, poloneza

| Bondarel99 a răspuns:

Chineza e de viitor si ai face cariera daca ai invata asa ceva. Dar eu nu imaginez cum poate invata cineva chineza, e mult prea complicata.
Iti recomand norvegiana, e destul de usoara si se cauta.
Mai e si portugheza care e mai usoara, asta pentru ca sunt cuvinte asemanatoare ca cele din limba romana, fiind si ea o limba latina.

| RAY a răspuns:

Limba engleza are 75% vocabular non Germanic, daca e sa ne luam dupa vocabular este o limba latina cu vreo 1000 de cuvinte din Germana in rest nu prea au legatura, recomand limba Germana astfel vei invata si Olandeza, Norvergiana, Suedeza mai usor sau japoneza, korreana, chineza dar sunt foarte grele si ca ce viata au aia de sclavi de munca mai bine nu

| Donsavas a răspuns:

Invata ce limba vrei tu. Doar n o sa ti indicăm noi ce sa înveți.

| Bizon95 a răspuns:

Limba "rara" si translator sunt incompatibile
daca inveti o limba "RARA" atunci NIMENI nu are nevoie sa o translateze, PUR SI SIMPLU NU E NICI O NECESITATE

totusi in spiritul cuvantului "rar" iti recomand rusa, si diverse dialecte chineze "larg" folosite (cantoneza, mandarina, etc.), araba si (evident) tiganeasca big grin