| Dima_Liviu_1998 a întrebat:

Salut, sunt interesat sa stiu care trebuie sa fie media generala pentru scoala de politie din Campina, va multumesc!

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu exista o conditie de medie si n-avem de unde sti cu ce media se va intra in acest an, depinde de numarul de candidati si de pregatirea lor. Singura conditie de medie este cea de la purtare, trebuie sa fie de cel putin 9 in cei 4 ani de liceu.
Orientativ te poti uita pe site-ul Scolii de politie Campina, sa vezi cu ce medie s-a intrat anul trecut.

| Dima_Liviu_1998 explică (pentru Ioandelasal):

Da, la media de la purtare ma refeream, anul trecut a fost 8, vreau sa stiu daca si anul acesta este la fel.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Dima_Liviu_1998):

Anul acesta media la purtare, a anilor de liceu, trebuie sa fie de cel putin 9, conform Anexei nr.2 la Ordinul MAI nr.177/2016, citez:
"ART. 7.(1)Criteriile specifice pentru recrutarea candidaţilor la examenele de admitere în instituţiile de învăţământ, forma de învăţământ cu frecvenţă, în vederea formării profesionale iniţiale, sunt următoarele:
a) să aibă vârsta de până la 27 de ani, împliniţi în anul participării la concursul de admitere;
b) să aibă înălţimea de minimum 1, 70 m bărbaţii şi 1, 65 m femeile;
c) să nu aibă semne particulare evidente sau tatuaje neacoperite de vestimentaţie, în ţinuta de vară;
d)să fi obţinut la purtare, în perioada studiilor liceale, media de cel puţin 9, 00, cu excepţia candidaţilor care au absolvit instituţii de învăţământ de nivel liceal în state membre ale Uniunii Europene în care nu se evaluează prin notă/punctaj/calificativ purtarea elevului;
e) să nu fi fost exmatriculaţi pentru abateri disciplinare dintr-o instituţie de învăţământ;"

| RainbowD a răspuns:

Gaseşti mai multe detalii şi de tot ce ai nevoienpe site-ul lor. Şcoala de poliție Câmpina parcă. Succes!