| Vladdd29 a întrebat:

Sunt un baiat de 15 ani la un liceu din Bucuresti pe profilul electromecanica. Conteaza profilul meu daca vreau sa dau la Academia de Politie dupa ce termin liceul? Merita sa ma mut pe filologie?

Răspuns Câştigător
| Feri5 a răspuns:

Buna! Dacă vrei sa faci Academia de Poliție eu îți sugerez foarte mult sa o faci pentru ca este chiar foarte foarte frumoasa meseria de polițist și se câștiga chiar foarte bine. Îți dau doua variante: fie rămâi la electromecanica și înveți acasă (mai jos îți recomand niște cărți din care sa înveți) fie te transferi la un liceu pe Științe sociale. Tu faci alegerea! Dacă ar fi sa te transferi, va trebui sa înveți la liceu, dar cred ca poți face asta și, zic eu, este cea mai buna varianta pe care ai putea s-o alegi. Dacă nu vrei aceasta varianta, atunci eu îți recomand sa înveți acasă pentru admitere la Academia de Poliție din aceste doua cărți: Gramatica limbii romane pentru examene - noțiuni teoretice și Gramatica limbii romane pentru examene - 3400 de grile tematice ambele scrise de autor: Alexandru Petricica. Sper ca te-am ajutat și sper ca vei ieși polițist!

| Vladdd29 explică (pentru Feri5):

Mersi! Ne vedem in 2024! happy

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

La modul general nu conteaza profilul liceului absolvit. Totusi este bine sa urmezi un profil care sa te ajute la admitere si apoi in facultate. Pentru AP este bine sa urmezi un profil de filologie sau stiinte sociale.

| Michaeel a răspuns:

Indiferent de ce profil/liceu ai urmat, te poți înscrie la facultatea/academia dorita. Din câte știu, la politie trebuie sa dai proba ca să te admită, la fel ca și la militar. Daca asta îți dorești, sa devii polițist, nu trebuie sa renunti doar pentru ca nu ai un profil bun la liceu. Eu sunt la tehnologic, dar doresc sa merg la academia militara.

| Feri5 a răspuns:

Buna! Dacă vrei sa faci Academia de Poliție eu îți sugerez foarte mult sa o faci pentru ca este chiar foarte foarte frumoasa meseria de polițist și se câștiga chiar foarte bine. Îți dau doua variante: fie rămâi la electromecanica și înveți acasă (mai jos îți recomand niște cărți din care sa înveți) fie te transferi la un liceu pe Științe sociale. Tu faci alegerea! Dacă ar fi sa te transferi, va trebui sa înveți la liceu, dar cred ca poți face asta și, zic eu, este cea mai buna varianta pe care ai putea s-o alegi. Dacă nu vrei aceasta varianta, atunci eu îți recomand sa înveți acasă pentru admitere la Academia de Poliție din aceste doua cărți: Gramatica limbii romane pentru examene - noțiuni teoretice și Gramatica limbii romane pentru examene - 3400 de grile tematice ambele scrise de autor: Alexandru Petricica, pentru Istorie vei avea nevoie de manualul de clasa 11. Sper ca te-am ajutat și sper ca vei ieși polițist!

| DanielPH a răspuns:

Salut!
Nu conteaza absolut deloc in mod direct. Conteaza ca tu sa cunosti bine materia pentru examen, asa ca va trebui sa inveti in particular anumite chestii pe care le-ai fi invatat la liceu pe alt profil, dar tot trebuia sa te aprofundezi, asadar nu te ajuta prea mult.
La academie este putin avantajat doar daca ai terminat un liceu militar, dar asta nu inseamna ca un concurent ce a terminat liceul militar si nu a prea invatat are sanse mai mari sa intre fata de un candidat ce a terminat electromecanica, filologia, industria alimentara, agricultura, etc...
succes!