| MotoBlitz a întrebat:

Salut! Știe cineva un site/grup de discord/persoana care ar putea să îmi răspundă la câteva întrebări legate de admiterea la Colegiu National Militar?

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Vad ca ai postat aici. Din pacate nu ti-a raspuns nimeni. De ce nu cauti pe Google site-ul colegiului si te lamuresti?

| MotoBlitz explică (pentru darrio2007):

Aș fi dorit niște răspunsuri subiective din partea unor persoane care au trecut prin admitere. Am căutat și pe site-ul Colegiului, dar nu se divulgă întrebările din testul de inteligență și întrebările psihologului. Sincer, nu mă prea ajută nici Centrul de Informare-Recrutare din zona mea. Mulțumesc frumos pentru comentariu!

| Angelooooo a răspuns:

Am dat eu admiterea acum 2 ani.Nu e mare varză. Trebuie să alergi regulat, pentru a indeplini baremul. Testul psihologic este mai mult o prostie, peste care 99% o trec.Medicala e tot easy(cauta baremul pe net, pentru a vedea dacă o sa ai probleme ). Testul grilă mi s-a parut cea mai grea proba

| MotoBlitz explică (pentru Angelooooo):

Știi cumva care este procentajul celor admiși din toți elevii care au susținut examenul? Am căutat pe internet și in general, sunt admiși 3/4 (~70%), dar tot mi se pare destul de puțin, au fost ani cand au fost admiși ~60% din susținătorii examenului ceea ce înseamnă șanse mici, chiar aproape de jumătate. Am cumpărat o culegere de teste pentru admitere și unele exerciții mi se par destul de grele. Totuși, sunt deocamdată clasa a 7-a, dar tot îmi fac griji. Dacă ar fi sa acorzi o notă de la 1 la 10, cam cât de greu a fost la română și cât la matematică. Sunt cumva 10 întrebări, deci o întrebare greșită rezulta UN punct întreg in minus? Și o ultimă întrebare, în comparație cu evaluarea națională din clasa a 8-a, cât de grele/ușoare au fost examenele susținute la colegiul militar? (Tot cu note de la 1 la 10) happy

| Angelooooo a răspuns (pentru MotoBlitz):

De obicei inainte de grile sunt cate 1200-1300. Dupa acestea, raman aprox 800 si din aia 800 doar 600 intră. Grilele sunt mult mai uşoare decat EN dupa parerea mea.1 exercitiu are cate 0.30 sutimi.La mate si romana exercitile sunt de un 7/10 dificultate