| AlexuuYahiko5 a întrebat:

Aș vrea să știu la ce domenii de facultate aș putea opta dacă urmez în liceu profilul „Filologie". Dau fundă! Mulțumesc. happy

1 răspuns:
| mixxjim a răspuns:

Pai facultatea de litere (adica romana-o limba straina), facultatea de limbi si literaturi straine (unde ai ca variante doua limbi straine sau o limba straina-limba romana), limbi moderne aplicate (asta inseamna traducatori/interpreti), apoi la jurnalism, comunicare si relatii publice, drept, scoala de politie (se da romana si istorie la admitere). astea-ti vin mai usor pentru ca examenul de admitere este la materii pe care le faci la acel profil, dar in principiu poti da la orice facultate vrei daca inveti in plus materiile pentru examenul de admitere. succes!