| mTw a întrebat:

Salutare.

După liceu din profilul economie la ce facultate poţi da, iar din filologie?

Eu sunt la filologie, sincer nu ştiu unde aş putea da. aş vrea să mă transfer la economie. Ce ziceţi ar fi o alegere bună?

Aş vrea să ştiu cam ce se face acolo, la ce se dă bac etc.

Mulţumesc frumos. Ofer fundă.

6 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

De la filologie poti sa dai la Litere (profesor, translator), drept, politie, psihologie.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Poţi să te înscrii la ORICE facultate doreşti!
NU contează ce liceu/profil/specializare ai absolvit happy

Toate cele bune!

| bursuc001 a răspuns (pentru bursuc001):

Vezi detalii despre Liceul Economic în răspunsul pe care l-am dat la linkul :
http://www.tpu.ro/......multumesc/

Vezi detalii despre transfer în răspunsul pe care l-am dat la linkul :
http://www.tpu.ro/......fo-ma-pot/

| mTw explică (pentru bursuc001):

Ok. Văd că te pricepi şi chiar aveam nevoie de cineva care se pricepe. O spun din nou, eu sunt la filologie clasa a 10 a la un liceu teoretic, aş vrea să mă mut la un liceu tehnologic, la economie, mai exact tehnician în activităţi economice. Ce medie se ia în calcul, cea cu care am terminat semestrul 1? Precizez că în vacanţa dintre semestre aş vrea să mă mut.

La liceul Tehnologic Brătianu aş dori să mă mut. Poate ştii programul şi ce mi-ar mai trebui exact.

Apreciez mult dacă o să-mi răspunzi.

| bursuc001 a răspuns (pentru mTw):

Dacă citeai ATENT la linkul indicat - referitor la transfer - ai fi observat că se ia în considerare media generală din clasa a 9-a!

Prin "program" bănuiesc că te referi la orar...
NU am de unde să-l ştiu deoarece sunt din Cluj-Napoca; iar site-ul oficial al liceului respectiv nu este actualizat :
http://www.gsbratianu.ro/

O zi frumoasă!

| AC4S4 a răspuns:

Salut! Da, ar fi o alegere mai buna.

Vei face mai multa Matematica, Fizica, Chimie, si alte lucruri ce tin de mecanica, dar nu exagerat. La filologie nu mai faci decat literatura si limbi straine.