| RokKzis a întrebat:

TPU ajutor rapid :
-Deci vreau sa merg la Liceul Tehnic Radauti la profilul Energetic dar eu am niste probleme aici:
1-eu am facut 2 ani franceza dar dupa m-am mutat la alta scoala si am facut din clasa a 7 a in clasa a 8 a germana, NU SUNT PROFESOR LA NICI UNA si la liceul tehnic radauti scrie ca se face FRANCEZA, si eu ce sa zic : daca ar fi nu stiu ce sa zic de FRANCEZA : nu prea mai tin minte nimic, si nici germana
DAR INTREBAREA ESTE : "DACA POT INTRA IN PROFILUL ENERGETIC, SI DACA CE STUDEZ : FRANCEZA SAU GERMANA, DACA UNUL CU 4 ANI DE FRANCEZA INTRA IN ACEEASI CLASA CU MINE SAU DACA NU?

2 răspunsuri:
| unprietenaproape a răspuns:

In generala se fac 2 limbi straine. la fel ca in liceu. nu cred ca ar trebui sa fii atat de ingrozit. peste tot se face franceza. e doar o materie. la care nu toti exceleaza, reusesti tu sa iei un 5 si sa treci.

| RokKzis explică:

Ok, am inteles dar mai am o intrebare:
daca fac liceul industrial = energetic pot merge la colegiul militar? adica daca iau diploma de bac si dau probele? la militar nu trebuie o anumita specializare?