| anonim_4396 a întrebat:

Am 15 ani sunt clasa a 8 si pe viitor as vrea sa lucrez in domeniul IT-ului dar nu stiu ce m-as putea face... in afara de programator. s-au chiar si asta dar as mai vrea variante si la ce facultate/profil ar trebui sa ma duc. Ma puteti ajuta?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai programator e meseria de baza in IT.
poti sa te mai faci tester, administrator de retea/sistem sau proiectant hardware

profil, pai la liceu clar mate info

facultati, cea de informatica unde accentul e pus pe software sau autoatica si calculatoare unde se face si ceva hardware

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Multumesc foarte mult!

3 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Mai ai timp sa gandesti pana ajungi la facultate in functie de note poti sa faci ceva ce ti se adapteaza capului tau.

| monicutzaMonicutz a răspuns:

sall! un profil ar fi matematica- informatica intensiv informatica... ca sa devii programator. in general bazaza.te pe matematica si informatica si dupa liceu te orientezi la facultate da mai ai timp de gandire.