| ABCD122 a întrebat:

Am intrat la stiințe sociale intensiv engleza (eu voiam la simplu). Este greu aici? Adică pana si secretara liceului respectiv mi-a spus sa ma pun pe invatat vacanta asta, fiindca o sa dau teza la engleza, iar profesoara e foarte severa. Eu vin de la sat. Da, am invatat engleza insa nicidecum la standardele unei scoli din oras. Am încercat sa fac cateva teste intiale si sincer, mi s-au părut cam grele fata de ce lucram noi, iar eu aveam media 10 la fosta mea scoala straight face.
Ce ar trebui sa studiez vacanta asta ca sa fac fata? Este greu aici? La ce se dau tezele?
Dau funda si scuzați categoria!

Răspuns Câştigător
| TheCritic a răspuns:

Uneori secretarele si restul personalului auxiliar al scolii baga spaima in viitorii elevi. Engleza nu e usoara dar nu-i nici capat de tara, daca ii prinzi dragul se invata usor. Incearca sa te uiti la cat mai multe filme in engleza, renunta treptat la subtitrare. In plus, citeste articole si cauta cuvintele necunoscute intr-un dictionar, fie el si Google Translate, care traduce cuvintele binisor. Nu stiu programa de clasa a IX-a dar apuca-te si scrie scrisori, articole, texte, uita-te peste timpurile verbale, verbe frazale (phrasal verbs). Nu imi pot da seama ce ai invatat si ce nu la fosta scoala insa eu zic sa o iei incetul cu incetul. Multa bafta sa ai si fii sigura ca doar pana te acomodezi o sa fie mai greu dar apoi it'll be ok! Zi faina!

2 răspunsuri:
| BloodMagickNecromance a răspuns:

Nu e greu, engleza o poți învăța și uitându-te la televizor. Nici măcar nu ești bilingv, dar până și acolo e ușor. Nu mai crede tot ce zice lumea, oricum o să înveți pe parcurs.

| Sebaseba33 a răspuns:

Evident ca e greu. Ai dat de-a dracului la intensiv. Asa de mult trebuie sa inveti încât nu o sa mai ai timp să mai ieși pe afara decât dacă nu cumva ai o minte asa buna incat citești de vreo 5 ori si deja știi.