| Elena567223 a întrebat:

Am mai multe intrebari legate de facultatea de litere.
1. Fac latina indiferent de categoria pe care o aleg? De exemplu daca vreau sa merg la germana-romana tot fac latina indiferent? SPER CA NU
2. Daca merg la germana-romana inseamna ca o sa fac mai multe ore de germana decat romana?
3. O sa studiem/comparam opere literare romanesti si inclusiv din literatura germana? Exista vreo lista sau e in functie de preferintele profesorului?
Daca exista alte particularitati va rog sa-mi spuneti.

1 răspuns:
| Zartbitter a răspuns:

Bună Elena;

Mi-e greu să-ți răspund cu siguranță și concret la întrebările tale, așa că am să încerc să-ți ofer o altă perspectivă care probabil te-ar ajuta să îți lămurești incertitudinile și să iei o decizie de care vei fi mulțumită.

Am avut norocul să îmi permit trei facultăți. Am urmat școli foarte diverse, de la calculatoare și tehnologie la arte sau relații publice.

Cei 3-4-5 ani petrecuți pentru fiecare facultate au părut o perioadă extrem de lungă atunci când am decis să le urmez; în schimb astăzi, după mai bine de 10 ani, pur și simplu nu mai au nicio semnificație.

Tot ce contează pentru mine e ce pot să fac cu ce am învățat acolo, iar nu obstacolele pe care le-am avut de depășit în momentul respectiv.

Poate că la IT făceam prea multă fizică, poate că la arte făceam prea puțin marketing și poate că la relații publice făceam prea puțină politică, dar, per total, astea s-au dovedit a fi niște obstacole absolut nesemnificative.

Pentru că, în final, eu singur am decis ce e important pentru mine și mi-am dedicat timp pentru asta, iar nu pentru a obține anumite calificative.

În școală nu doar că vei găsi oameni cu care vei putea empatiza și care te vor ajuta (cu sau fără intenție) să treci peste astfel de frustrări, dar vei începe să gândești cu precădere la viitor și te vei orienta mai degrabă spre lucrurile pe care le vei face cu viața ta peste 3-4-5 ani.

Poate vei avea norocul să găsești profesori cu care să porți conversații sincere, sau poate nu; ideea finală e că tu vei putea decide ce să faci cu timpul tău și asupra a ce să te concentrezi ca să te dezvolți pe tine în direcție în care îți dorești tu să ajungi.

Sfatul meu e să înveți să înțelegi cine ești, cine vrei să devii și să faci lucruri mai degrabă pentru tine decât cele pe care alții le consideră relevante.

Multă baftă și spor!