| Anahiteamo a întrebat:

Sunt indecisa in legatura cu facultatea. Vreau sa merg la Facultatea de Litere la Iasi, insa nu stiu ce sectiune sa aleg: franceza-spaniola sau franceza-germana. Ma tot gandesc la optiuni si nu gasesc un raspuns.
Mai intai, daca aleg germana, care este extrem de cautata pe piata, si o iau de la zero, nu pot ajunge sa o cunosc la perfectie in 3 ani de zile. In plus, voi fi nevoita sa studiez si literatura ei, de care chiar nu ma simt atrasa. Insa se cauta la greu vorbitori de limba germana.
In al doilea rand, spaniola este pasiunea mea din copilarie. Iubesc absolut totul la aceasta limba straina, inclusiv literatura. Si as vrea sa o aprofundez la facultate.
Inima ma indreapta catre spaniola, iar ratiunea catre germana. Pe care sa o urmez?
Oricum, una dintre aceste 2 limbi va fi studiata in particular de catre mine, orice varianta as alege. Si ca sa fiu mai explicita, imi doresc sa devin traducatoare. Voi ce imi recomandati?

1 răspuns:
| Ramona_Tucaliuc_1979 a răspuns:

Sincer ar trebui sa urmezi franceza-spaniola deoarece mai degraba studiezi o limba din placere decat una care este foarte cautata, dar cine stie cat timp va dura.