| TheTimeKiller a întrebat:

Am o intrebare cam complicata. Daca vreau sa devin paramedic smurd trebuie sa fac o facultate(de medicina), nu? Intreb asta pentru ca am citit recent pe internet un articol in care spunea ca pentru a deveni paramedic imi trebuie un curs si nu o facultate. Si mai rau mi-am incurcat gandurile azi cand am citit un raspuns de pe TPU la alta intrebare unde spunea ca trebuie sa fiu pompier si dupa sa fac acele cursuri. Deci, imi explica si mie cineva va rog frumos ce trebuie sa fac? Ma gandesc ca pot devenii paramedic prin mai multe cai(facultate; cursuri; pompier apoi cursuri) dar totusi vreau sa-mi explice cineva care stie. Va rog frumos!

1 răspuns:
| Anca2999 a răspuns:

In principiu trebuie sa stii sa acorzi primul ajutor si cu siguranta trebuie sa urmezi facultatea de medicina pentru a stii sa actionezi si sa recunosti cat de grava e situatiahappy Nu toate persoanele ranite patesc la fel..cateva zgarieturi sau un cap spart. poate fi si mai grav, tocmai de asta in facultatea de medicina sunt aceste cursuri si te invata despre ele. happy Funda?