| Username7388383839 a întrebat:

Bună TPU, vreau sa îmi spuneți va rog pentru a deveni medic pe smurd ce facultate trebuie urmata? Vreau sa devin medic pe smurd pentru a acorda primul ajutor la accidente. Ce cursuri trebuie sa am? Și salariu cam care ar fi? (oricum întreb asta de informare și nu sa fac doar pentru bani, pentru că, cred eu ca mi-ai place) multumesc

Răspuns Câştigător
| iChristiaN47 a răspuns:

Salutare! Pentru a deveni unul dintre medicii SMURD, întâi de toate va trebui să termini facultatea de medicină cu specializarea celor 6 ani de studiu de medicină generală. Rezidențiatul va trebui să-l faci pe ramura medicinei de urgenţă. O parte din rezidenţiat va trebui să-l faci în spitale în secțiile ATI cât şi pe alte secţii iar o bună parte o vei face pe ambulanţe fie la SAJ (Serviciul Judeţean de Ambulanţă) fie la SMURD
(Serviciul Mobil de Urgență, Reanimare și Descarcerare). Însă pentru fiecare alegerea vor fi nevoie de câteva dosari depuse şi desigur de testări ale aptitudinilor.

După terminarea rezidențiatului şi trecerea ultimului colocviu şi examen de rezidenţiat, vei putea să-ţi depui dosarul la SMURD unde desigur, dacă în anii de rezidenţiat ai acumulat experienţă şi ai dat dovadă de seriozitate şi îndemânare.

Salariul unui rezident în anul I poate porni de la 3000, 4000 ori 5700, depinde de oraşul în care îţi faci rezidențiatul.

Mai multe detalii privind salariul le poţi găsi aici: https://medijobs.ro/blog/salariile-medicilor-si-ale-asistentelor-in-2019

Mult succes!

| Username7388383839 explică (pentru iChristiaN47):

Bună și acel rezidențiat cât timp durează? Și eu vreau doar smurd nu și SJA, Mulțumesc frumos

| iChristiaN47 a răspuns (pentru Username7388383839):

Rezidentiatul dureazã 5 ani. Îl poti face doar la SMURD, însã trebuie sa treci un set de probe si desigur sa iti permita media de la examenul de rezidentiat (din anul VI).

3 răspunsuri:
| iuiflori a răspuns:

Poti incerca sa faci voluntariat sa vezi daca chiar asta iti doresti, si sigur te îndrumă restul mai departe