| Eastwood a întrebat:

am o intrebare.
In octombrie o sa incep facultatea de Asistenta Sociala. De fapt ar fi mai multe intrebari :
1. Care ar fi materiile de baza pentru acest profil?
2. Imediat dupa terminarea facultatii te poti angaja?
3. Te avantajeaza masterul sau e ok doar licenta?
4. Care ar fi salafiul minim-maxim, sau pana la cat urca.
5. Alta tara accepta aceasta facultate, ca sa lucrii acolo?
6. Ce job-uri poti avea dupa terminarea facultatii?
Multumesc anticipat! Daca se poate sa raspunda un asistent social sau un student/a!

Răspuns Câştigător
| RoCkKiD a răspuns:

1. Nu are rost să îți zic materiile că oricum nu o să înțelegi nimic o să ai materii care vor avea treaba cu psihologia, cu bolile mentale, cu etica asistenței sociale etc.

2. Posibilitățile sunt limitate de obicei cam toți absolvenții ajung sau la asociații de profil sau la direcțiile de asistență socială regională.

3.Cam toate masteratele din domeniul asistenței sociale la noi sunt inutile, te ajută dacă intenționezi să pleci din țară sau primești ceva bani în plus al job pentru că îl ai.

4. O să începi cu vreo 7-800 de lei în mână pe lună și va urca foarte greu.

5. Studiile din România sunt recunoscute oriunde în Spațiul european al învățământului superior și elveția, trebuie doar să știi limba.

6. Ți-am zis mai sus, asociații de profil pentru susținerea oamenilor cu deficiențe sau direcțiile locale de asistență socială.

Dacă mai ai întrebări scrie-mi pe privat.