| Shery a întrebat:

Sunt studenta la facultatea de drept. Intrebarea mea este: Dupa terminarea facultatii(doar licenta, nu master) ma pot angaja jurist la o firma? Sau mai concret: Ma angajeaza cineva daca nu am masterul?

3 răspunsuri:
| Shery explică:

Ideea e ca eu as vrea totusi sa dau la INM pana intru. Dar in timpul asta trebuie sa ma intretin cumva. Problema e ca in drept, teorie trebuie sa stii mai mult, ca asta se aplica.(asta ca sa va lamuresc pe amandoi)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Firma privata? In ziua de azi daca ai master nu te angajeaza ca trebuie sa dea salariu mai mare la o persoana cu master.Pana nici cu facultate, pe patronii din ziua de azi nu ii intereseaza ce teorie sti tu ci ii intereseaza daca te descurci in practica (nu e o gluma ci o constatare).

| Grifon_9424 a răspuns:

Te poti angaja - dar pentru inceput trebuie sa faci diferenta intre jurist si consilier juridic. Jursiti sunt toti cei care au urmat facultatea de drept si au diploma de licenta, pe cand consilierul juridic este o alta mancare de peste.