| F3d0x a întrebat:

Am o mare nelamurire.Vedeti voi, eu sufar de Diabet tip 1 insulino-dependent, insa vreau sa stiu daca se poate intra in armata cu aceasta boala.Am citit unele regulamente si am vazut ca nu poti intra in serviciu militar cu diabet, insa unii mi-au spus ca se poate.Eu stiu sa ma tratez singur si nu am probleme cu asta.Trec in clasa a-11a,profil stiinte ale naturii si m-ar interesa sa dau la Academia Tehnica Militara din Bucuresti pentru a intra in armata.Este vreo sectie/serviciu militar care admite persoanele bolnave de diabet? Multumesc!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Îmi cer scuze să te anunț. Am luat legătura cu un gradat DGIA, și mi-a specificat faptul ca cererea ta de înrolare are mai multe șanse de a fi respinsă decât admisă.
"Criteriile de recrutare în armată impuse de MAPN, sunt mult mai stricte din păcate... cu fiecare an trecut".
Tine cont ca vorbești de armată, nu de un film american! Esti depdendent de insulină și in armata nu doar ca vei respecta regimul general alimentar (apă, paie și bătaie!), dar nu îți cor administra ser in nicio misiune. Este riscant atât pentru tine cât și pentru viitori tai camarazi.

Totusi, este demn de urmat și îți apreciez onoarea și convingerea cu care ai abordat aceasta problema! Îți recomand cu căldură înrolarea printre Luptătorii SIAS! Lupta cu onoare!

Poți sa urmezi și Academia, îți sporesc șansele la admitere happy
Nu trebuie sa te avânți in armata ca sa îți demonstrezi eroismul și iubirea fata de țara! Și vânzătorul de pâine poate fi un erou!

Multă iubire și respect!

1 răspuns:
| Johny94c a răspuns:

În timp de pace nu, pe timp de război ești obligat sa te înroleze în armată din câte am înțeles, indiferent dacă poți sa lupți sau nu