| Deex3 a întrebat:

Heii TPU! As vrea sa stiu ce poate manca un bolnav de diabet tip 2 (non-insulino-dependent) si ce ii este restrictionat. Funda + vot!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| mymed a răspuns:

Dieta este o parte importanta a tratamentului pentru diabet. Cel mai bine consultati un medic specialist in boli de nutritie si diabet pentru recomandarile privind alimentatia (aport caloric, proportia de carbohidrati, grasimi si proteine).

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In primul rand, trebuie sa-si cantareasca absolut toata mancarea, nimic nu este la liber. Sunt permise cantitati foarte mici de paine, orez, paste si un pic mai mari de mamaliga, dar intotdeauna una dintre acestea, niciodata doua sau mai multe (gen paine si cartofi la aceeasi masa). Fructele sunt permise in cantitati limitate, la fel unele legume.

| lorena_9743 a răspuns:

Trebuie sa eviti tot ce contine zahar si fructele foarte dulci fara cafea si bauturile carbogazoase.