| phantom2k a întrebat:

am o problema am descoperit acum cateva luni cand m-am consultat ca am o anomalie la coloana care nu poate fi vindecata, am doua vertebre foarte apropiate, aproape lipite si de aici si problema, nu pot sta in picioare mai mult de o ora poate chiar si mai putin, dar nici in fund prea mult(pot sta mai mult decat in picioare)si apar niste dureri insuportabile, si nu pot munci, majoritatea locurilor de munca trebuie sa stau in picioare sau sa ridic ceva greu, aveti vreo idee de locuri de munca mai "speciale" sa zic asa, orice ideea ar ajuta! va multumesc!

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Am problema asemanatoare.
Statul pe scaun se poate rezolva in doua feluri: schimband scaunul pe unul ergonomic (care sa-ti potriveasca, varianta scumpa) sau folosind un colac pus pe scaun care sa nu permita apasarea capatului coloanei.

Un asemenea colac se poate face acasa, de oricine:
1. Se ia un palton vechi, de stofa.
2. Se taie o maneca, iar restul paltonului se inghesuie in aceea maneca.
3. Cele doua capete ale manecii astfel umplute se coasa laolalta (e simplu, cu ac si ata, nu necesita masina de cusut).
4. Colacul astfel format se uniformeaza, palmuindu-l.
5. Se aseaza pe scaun, dupa care ne putem aseza pe el.
Poate va durea cateva zile sa ne obisnuim, dar durerile vor disparea, iar coloana noastra nu va mai fi expusa deformarii!

Acest colac il recomand tuturor care stau mult pe scaun!

1 răspuns:
| Crackman a răspuns:

Programator, autocad designe stai acasa, intins in pat cu laptopu.