| valitapi a întrebat:

am si eu o intrebare am fost operat de hernie de disc lombara de 2 zile.Imi poate spune cineva daca este normal cand ma ridic nu pot sta in fund si in picioare doar 1 minut. Apar dureri in solduri si imi amorteste putin talpa piciorului stang cu tot cu degetul mare. Am impresia ca sunt muschii atrofiati si dupa un minut in picioare trebuie sa ma intind in pat inapoi ..ma poate ajuta cineva cu vreun sfat ceva? Va multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

TOATE simptomele ce apar trebuie sa discuti cu MEDICUL care te-a operat!
Semnalele de durere sunt indicii ca organismului "nu-i place" ceva.

| WhiteLife a răspuns:

Eu am fost operata de apendicita și am pățit la fel. Nu știu cât e de "normal", se considera ca după 2-3 zile ar trebui sa te ridici, sa te plimbi un pic. Posibil sa fi fost mai grav la tine, sau poate ai stomacul sensibil și s-a dereglat. Eu în primele 3-4 zile aveam greață și vomam aproape de fiecarecare data când ma ridicam în fund sau în picioare. Cel mai bine e sa întrebi doctorul când vine sa te vadă, sau sa întrebi o asistenta când vine sa iti pună o perfuzie. Pana atunci cred ca ar fi bine sa stai întins, fără sa faci mișcări bruște. Și mușchii sunt asa din cauza ca nu i-ai folosit. Și un timp nu-i vei folosi pe toți. Poți ruga pe cineva sa te maseze pe picioare și pe mâini, poate te vei simți mai bine. Multa sănătate!

| Ivanov27 a răspuns:

Buna, eu am fost operat de hernie de disc l5 s1, si a doua zi dupa operatie m-am dat jos din pat si mergeam ca un om normal. fara nici un pic de durere a nervului sciatic, doar in zona operatiei foarte putin, dupa 2 saptamani m-am vindecat complet si au trecut toate durerile