| IbO a întrebat:

TPU. Am si eu 2 probleme. Vreau sa ma fac doctor ortoped.Ce liceu si ce facultate cu ce medie trebuie sa intru la liceu? A doua problema este ca am mare talent in fotbal si nu stiu care dintre ele sa aleg. Dau funda. Ajutati-ma big grin

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Hmm tu ce facultate crezi ca trebuie sa faci ca sa ajungi doctor? oare matematica? oare filozofie? surpriza... medicina

| IbO explică (pentru suntserios):

Da stiu asta dar ce liceu...

| ElenaSA a răspuns:

Deocamdata trebuie sa alegi liceul. Poti sa alegi liceu sportiv daca iti place asta, daca nu liceu cu profil de stiinta ale naturii daca iti place medicina.

| Kriss96 a răspuns:

Sper ca glumesti.
Tu nu sti ca daca vrei sa fi doctor trebuie sa mergi la un profil de stiinte naturale si la Facultatea de Medicina?!
Pana si verisorul meu de 4 ani stie asta.
Media de intrare depinde si de liceul respectiv. Vezi si tu unde poti sa intri. Sunt licee unde intri cu 8 si ceva si licee unde intri cu 7.
Si mai bine alegi medicina. Cu fotbalul trebuie sa ai noroc pentru a ajunge departe. Crezi ca toti ajung ca Mutu?
Medicina ti-ar oferi ceva sigur si un salariu foarte bun (in alta tara).

| Anonimgirltpu a răspuns:

La liceu cel mai potrivit e sa mergi pe profiluri ce se bazeaza pe biologie si chimie. La facultate nu conteaza ce liceu ai facut. Daca ai media corespunzatoare poti intra la ce facultate vrei cu orice liceu ai fi facut. La multe facultati de medicina se da un examen... deci nu prea conteaza media din liceu sau bacalaureat.
Ce iti propun eu este sa te faci medic si in timpul liber sa joci fotbal asa ca o pasiune.