| anonim_4396 a întrebat:

Salut TPU,am și eu o întrebare,ce credeti că e mai bine sa fac,să mă duc la facultatea de inginerie și să mă fac inginer sau sa dau la pompieri la subofițeri, avantajele, la pompieri fac decât 1 an, facultatea 4, de la poliție am locul de munca asigurat la facultate nu se știe, dezavantajele ar fi că la pompieri este totuși sistem militar,ai restricții,la facultate că sunt mulți ani,și nu se știe după sigur ce o să fac, ce m-ați sfătui să fac?

11 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

La pompieri!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Salut,
La ingineri salarile sunt destul de mici, dupa ce te chinui 4 ani sa termini facultatea nici macar nu iei cine stie cat.
Daca ai forma fizica, rezistenta la efort, inaltimea necesara si n-ai avut nota la purtare scazuta in timpul liceului poti merge la Pompieri linistit.
Bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Un inginer software sau hardware este bine plătit.
Dacă știi bine sau foarte bine programate este perfect, va fi greu în facultate mai ales automatica sau inginer electronica și telecomunicații dar este și bănoasă meseria, asa ca eu zic sa înveţi 4 ani de zile, cu posibilitatea sa faci și în masterat, și să fii inginer programator bun. La inceput ca junior se câștigă mai puțin, dar după 2-3 ani de experienta vei lua cu mult peste 1000 euro.
Eu zic sa ai baftă și să te specializezi pe c, c#, c++, phyton, Java, baze de date și tot așa!

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Robert, multumesc de aprecierea negativa.
As putea spune exact la fel si de raspunsul tau...
Nu este mentionat ce facultate de inginerie vrea sa faca, cum ai dedus tu ca vorbeste de Informatica? Cred ca spunea clar ca este vorba de domeniul IT sau Politie /Pompieri

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Apropo crezi c-ar fi avut aceasta frica in intrebarea lui (ca nu si-ar gasi rapid de lucru dupa ce termina facultatea daca era vorba de domeniul IT)...
Intelepciunea ta ma da pe spate, sa stii

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

De fapt orice facultate de stat în domeniul științelor ingineresti este imposibil sa fii prea jalnic sa nu-ti găsești de munca pe un salariu decent!

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Decent da, dar nu poti sa bagi in aceeasi oala un Inginer Constructor cu un Inginer Software...

| Razvy12 a răspuns (pentru anonim_4396):

Inginer in tehnologia constructilor de masini, facultatea de inginerie sibiu

| Zabbyel a răspuns:

Ca inginer, daca n`ai o pila/cunostinta, nimeni n-o sa se uite la tine.mergi la pompierihappy

| KillaNoFilla a răspuns:

Daca ai stiudiat mate in liceu mai serios atunci nu e rau ing.auto
Nu fa facultatea pe taraite, doar daca ai pile.

| Madutza_Mada_1997_Hefw a răspuns:

Parerea mea, mergi in cadrul politiei deoarece va fi mai sigur pentru tine.Dar cel mai bine alege-o pe cea care te atrage cel mai mult indiferent de timp