| artist3dsafie a întrebat:

am si eu o intrebare pentru voi e mai complicata deci sa raspunda doar cei care stiu..deci :...//... am 16 ani sunt in clasa a-10-a la un liceu teoretic profil: mate-info si am note acceptabile dupa mine 7-8 si bac`u vreau sa-l iau cu 8, 00-8, 50 ..deci: eu sunt pasionat de gaming ( environment art/character art/game design/concept art ) si m-ar interesa dupa terminarea liceului sa merg la o facultate din Anglia precum: Norwich University College of The Arts / Academy of art University dar dupa vazute si auzite nu e o problema prea mare mediile din liceu si bacu asa de,, mare" ci doar portofoliu care ma descurc sa-l fac dar taxa.e usturatoare 8000-10.000 euro doar facultatea + chiria + mancarea + tot ajunge pana la 15000-18000 mii de euro si parintii mei nu au sa `mi dea mai mult de 100 euro pe luna si intrebarea mea este are rost sa mai ma zbat sa modelez /texturez/sa fac un portofoliu daca este imposibil de ajuns din motive FINANCIARE si ce ar trebui sa fac? sa mai astept as ma stabilesc prima data acolo dar mi-ar lua un timp + bani + etc..nu stiu ce sa fac ma puteti ajuta cu niste sfaturi si sugestii.

1 răspuns:
| danthe20 a răspuns:

Merita sa te straduiesti pentru ca daca ai un dosar de candidatura super bun poti luat bursa de la fac, numai sa vezi ce fel de burse iti pot oferi ei.
poti sa optezi pentru un imprumut de la guvernul marii britanii si banii ii dai in rate dupa ce termini facultatea numai daca ajungi sa castigi pe an o anumita suma de bani. daca te intorci dupa terminarea fac in ro si nu ai suma pe care ei ti-o impun, atunci nu dai banii inapoi. eu zic ca merita sa incerci si sa te modelezi pentru ceea ce vrei sa faci in viitor.
bafta
ps: nu uita de funda