| Inflolicgood112 a întrebat:

am si eu o intrebare:..sunt in clasa a 10-a la un liceu teoretic profil: matematica-informatica si invat..de mediile 7 si 8 si in clasa a 9-a mi-a iesit generala 7, 90 si anul asta sper peste 8, 00... dar cum sa va spun eu imi doresc sa devin artist 3d ( in jocuri / desene / filme ( 3d) sau / game developer ( programator) ) si imi fac o ambitie dar aceasta dispare..adica vreau sa invat si eu la scoala mai bine peste 8, 50 daca s`ar putea dar nu pot..am in clasa foarte multi,, tipi" ca fac caterinca pe la ore pe profesori si nu stiu ma prinde si pe mine microbu si acasa am o lene sa invat de nu mai pot si nu stiu ce sa fac..programe de modelat / texturat / etc.fac in fiecare zi multe ore si muncesc si invat despre programare si etc.dar daca nu iau bacu cu mini 8, 00 generala nu am cum sa merg la o facultate zic eu buna..si daca as merge cu medie mai mica..nu ar fi o facultate foarte buna..va rog sa ma ajutati ce sa fac sa fiu mai atent cu viata / comportamentu / si viitorul meu dau funda multumesc foarte mult.dau funda TPU ///// Multumesc/////,,, astept multe raspunsi..ms :X:X:X

1 răspuns:
| kteichd a răspuns:

Stiu cum e asa eram si eu. Uite un mic sfat pe care pot sa ti-l dau nu e problema daca rzi si tu la scoala dar macar sa nu fi tu cel care da startul. Incearca sa asculti ce zice profesorul iar daca o sa ti se para interesant sau doar pentru ca vrei o nota mare incearca sa dezbati cu profesorul, pune-i intrebari, multe da si noteaza raspunsurile ca sa le ai mai tarziu, chiar daca ai inteles ce a zis incearca sa ii spui sa explice mai complex.Iar ideea este sa te vada profesorul cand vorbeste sau preda sa fi sau sa pari interesat mai fa cateva glume din cand in cand da mici, nimanui nu ii place un elev prea serios.Iar acasa nu trebuie sa inveti, daca ai vorbit cu proful pe lectia aia iti ramane in cap crede-ma o sa iti amintesti fara sa vrei.Tu doar sa fi intr-o relatie buna cu proful ca de restul se ocupa ''intelegerea '' dintre voi pentru ca daca vede ca esti implicat nu o sa te lase dupa cand o sa iti fie lene tot o sa vb cu tine pentru ca tu il asculti. intelegi, te implicit.Mult noroc o sa aiba rezultate dupa minim o luna.