Întrebare recomandată | RockForALongLife a întrebat:

As dori sa devin pilot de linie(ATPL), dar am observat ca se dau putine burse la academiile din Romania, este corect? Se mai merita sa devii pilot daca companiile aeriene au nevoie doar de piloti experimentati?

Răspuns Câştigător
| SomeRomanianGuy a răspuns:

Companiile aeriene vor piloti experimentati, insa tu nu o sa fii pilot din primul zbor. O sa ai cateva sute de ore de zbor ca si copilot, abia apoi poti sa avansezi (cu perseverenta, bineinteles). Daca dispui financiar, se merita sa urmezi o academie ATPL in tara

| RockForALongLife explică (pentru SomeRomanianGuy):

Clar ca voi fi mai intii copilot, iar apoi comandant! Pai eu doresc sa cistig o bursa, insa navigind am observat ca numarul de burse in Romania la acest gen de academii e in scadere1

| RockForALongLife explică (pentru SomeRomanianGuy):

Pai asta e si problema companiile doresc piloti cu sute de ore de zbor nu de astia abai iesiti de pe,, bancile academiei", in Romania sunt angajati multi piloti din strainatate care au si studii la nivel!

| SomeRomanianGuy a răspuns (pentru RockForALongLife):

Pai tocmai de aceea am spus ca daca esti dispus financiar, se merita pentru ca e o meserie frumoasa. Bursele, si asa putine, sunt deja "rezervate".

| RockForALongLife explică (pentru SomeRomanianGuy):

Ce vrei sa spui prin,, rezervate"?

| SomeRomanianGuy a răspuns (pentru RockForALongLife):

Adica deja se stie cine le va capata. Poate sa ramana 2-3 burse de care sa aiba parte pe drept alti viitori piloti.