| vasileb a întrebat:

Va salut. Intrebarea mea este daca se merita sa faci scoala de piloti de avion? nu ar fi o problema partea financiara ce ma nelinisteste este ce fac cand termin aceasta scoala sa presupunem ca as termina si as obtine liceenta de zbor (ATPL) este greu sa iti gasesti de lucru ca si copilot? pentru ca ce am vazut se cauta piloti dar doar cu experienta ca incepator ce sanse am sa imi gasesc? As dori raspunsuri doar de la persoane in cunostinta de cauza. Va multumesc.

7 răspunsuri:
| sonya a răspuns:

Buna. Am cunoscut pe cineva care a facut o scoala d epilotaj. Nu ma intreba ca nu stiu care. Bine, pe langa faptul ca in jur de cateva mii de euro bune peste 5000 l-a costat toata treaba, acum este angajat ca si copilot, dar la aeroporturi mici gen Tuzla. E bine si acolo ca prinzi experienta, acumulezi ore de zbor. Iar daca iti permiti si poti apela si la relatii poti face acelasi lucru. Cu timpul poti deveni copilot la aeroporturi mai mari si tot asa. Succes!

| vasileb explică (pentru sonya):

Multumesc pentru raspuns

| sonya a răspuns (pentru vasileb):

Cu placere.

| Cris_Cristi_1990 a răspuns:

Sper ca te va ajuta cel putin raspunsul meu.
Totusi poti lua in considerare o mica alternativa daca vrei sa urmezi o cariera ca si pilot, de ce nu verifici putin aceste 2 site-uri http://www.roaf.ro/ro/index.htm. Cel putin vei avea un contract de munca pe o durata indelungata si nu vei duce lipsa de munca si ore de zbor. http://www.mapn.ro/recrutare/
Cu respect. Cristi

| AnotherCatWoman a răspuns:

Din pacate adevarul este ca aproape orice companie aeriana care se respecta iti cere sa ai ore de zbor la activ inainte sa te angajeze.
Din ce imi mai amintesc eu, parca cei de la Thomas Cook, dupa ce faceai scoala cu ei, iti ofereau la final posibilitatea sa ramai in compania lor, in urma unui interviu.
Incearca sa cauti pe aici http://www.thomascook.com/recruitment/cabin-crew-and-pilots
Si poti sa mai incerci sa cauti informatii aici http://www.pprune.org/.
Mare atentie si unde faci cursurile!
Multa bafta!

| vasileb explică (pentru AnotherCatWoman):

Multumesc frumos. as vrea sa urmes scoala din timisoara, eu fiind din timisoara. flying tranning carpat air desi mi se pare scumpa undeva la 55000 de euro pentru PPL si ATPL dar am mai gasit si in Spania o scoala la 37000 de euro sau poate in Germania am mai gasit dar inca nu stiu toate detaliile

| AnotherCatWoman a răspuns (pentru vasileb):

Stiu ca mai toti cei pe care i-am auzit vorbind de asa ceva, recomandau ssavc-ul, dar mie mi se pare extraordinar de scump http://www.aviationacademy.ro/eng/?page_id=26 La un moment dat am auzit de la cineva ca la Thomas Cook este mult mai "rentabil" fata de ce se gaseste in Romania.In afara de ce ti-am scris mai sus, nu am intrat in detalii. Nu ma pricep asa bine la cursurile de aviatie pentru piloti si decat sa zic o prostie, iti las mai bine un link al unui forum ce te-ar putea ajuta http://aviatia.freeforums.org/index.php Daca mai gasesc informatii, revin.