| AndyDanger a întrebat:

as vrea sa imi recomandati si mie niste meserii bine platite si sa imi povestiti ceva despre ele.Inca nu stiu sigur ce sa fac,sunt dispus sa invat foarte mult, dar as avea nevoie de niste optiuni.Multumesc anticipat si dau funda!

4 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Nu este suficient numai sa inveti foarte mult, ci sa si intelegi ceea ce inveti. IT-ul si medicina sunt momentan in frunte.

| MarianM009 a răspuns:

Uita-te ce este in jurul tau, ce tendinta este. Esti inconjurat din ce in ce mai mult de tehnologie. Daca iti place sa programezi sau poate mai mult partea tehnica atunci devino programator/inginer.

Medicina e de varf platita dar nu la noi in tara. Macar programator/inginer e cat de cat acceptabil la noi.

Bafta!

| Codecs a răspuns:

Meseri sunt multe, binenteles ca depinde si de cat de mult ai invatat si de notele obtinute la facultate etc etc, daca esti foarte bun in ceea ce te-ai hotarat sa faci poti fi selectat sau recomandat pe parcurs de profesori tai. dar multe meseri pentru inceput trebuie sa ai si sustinerea financiara a parintilor tai pana o pui pe picioare de accea trebuie sa te gandesti foarte bine de ceea ce vrei sa faci. ( exemplu : daca te faci avocat, o sa trebuiasca sa iti faci si propriul tau birou, si trebuie sa practici si ceva zile cu un avocat pe care trebuie sa il platesti - ceva de genu nu stiu sigur dar trebuie sa fi asistent un timp si dupa aia sa practici - )

| Chinezul112 a răspuns:

Doctor-la liceu trebuie sa fii pe stiinte ale naturii si la facultea de medicina, trebuie a tocesti foarte mult si ai in maini viata oamenilor
Daca iti plac limbile straine fa-te translator sau afaceri internationale
Daca esti pasionat de arta poti fi un designer
Daca iti place sportul poti fi profesor
Daca ai corp bine lucrat poti fi model, dar nu este de durata sau salvamar
Daca te pricepi la scris fa-te jurnalist