| UnNumeScurt a întrebat:

Ce meserii recomandati? Armata, este o alegere buna? De ce da? De ce nu? Ce alte meserii recomandati care sa fie platite ok, si la care sa nu trebuiasca sa fii cine stie ce intelectual ca sa intrii gen avocat, presedinte sau mai stiu eu ce. Stiu ca se plateste bine informatica, armata, constructiile.

11 răspunsuri:
| BuLaNNNeL a răspuns:

Solda soldatilor este de 1450 de lei, ti se pare "bine platit"? rolling on the floor sunt platiti doar cei gradati cu grade cat mai inalte sau luptatorii FOS (teatrele operationale, de fapt daca stau sa ma gandesc, sa iei vreo 1 mie si ceva euro pe luna prin Afgan cu riscu de ati pierde viata, nu merita)

Răspuns utilizator avertizat
| BuLaNNNeL a răspuns (pentru Decxster):

Nu stiu, parca citisem undeva treaba cu vreo 1-1500 euro lunar. La 3-4 luni atatia bani, oho, probabil are si grad ceva mai mare? Este ofiter FOS, un simplu SGP? Tousi mi se pare ireala suma. Daca suma e reala, frate, maine sunt la BIR laughing Cum am spus, este pericol, dar "minim", nu e ca pe counter-strike. Mai ales ca ai cunostinte care iti pot explica care-s mersurile, poti incerca.

Răspuns utilizator avertizat
| BuLaNNNeL a răspuns (pentru Decxster):

Ma refeream ca in randul luptatorilor nostri numarul decedatilor este foarte mic de vreo 20 de ani incoace (bineinteles tot citit pe net, nu stiu daca bate cu realitatea). Din ce am vazut pe pagina de Facebook a catorva luptatori care activeaza si in prezent in Afgan, ai sanse mai mari sa mori prins prin atacauri cu masini capcana decat sa fii ochit de vreun adversar lunetist. SGAWOT pe Facebook, faptul ca prietenul tau a fost impuscat de 6 ori si tot a continuat inseamna. habar n-am, n-am cuvinte. Din partea mea, un anonim pe un site virtual are tot respectul meu si merita pe deplin sa fie numit EROU, nu sobolanii aia arsi prin club (cica eroi laughing ). Sincer, daca as stii ca ma intorc 100% intreg sau nu ma mai intorc deloc as merge, mi-e frica de faptul ca poate ma intorc pe jumatate, si la cat ne ajuta statul mori ca un sobolan. Iar frica asta e pentru ca sunt prea tanar, am 20 de ani, probabil pe la vreun 35 as merge "cu ochii-nchisi". Am vazut un roman luptatori in legiunea franceza pe Facebook (din pacate n-a mai postat nimic de vreo 6 luni, sper ca nu s-a intamplat ceva cu el). Sunt destui romani care s-au intors din legiune si acolo ai contract 5 ani si (parerea mea) pericolul este mult mai mare. Din nou, mult respect pentru prietenul tau.

Răspuns utilizator avertizat
| BuLaNNNeL a răspuns (pentru Decxster):

Speri degeaba. Eu la 20 de ani noaptea dorm, nu plec prin cotete laughing. Nu'si merita "titlul de eroi" (dar deviem si n-are rost). M-ai pus serios pe ganduri la sumele alea laughing dar parca mi-ar parea rau (nu ca as muri, mi se rupe, mi-ar parea rau ca as lasa o mama si un tata cu suflete negre) sau repet mi-e ca ma intorc pe bucati, invalid. De as stii "ba te intorci intreg sau deloc" as incerca macar o data. Tu, ti-e frica sau nu te impaci cu tot ce inseamna regim militar? Omoru cu tigani cum merge? laughing

Răspuns utilizator avertizat
| BuLaNNNeL a răspuns (pentru Decxster):

Wow, felicitari. Rau pana la urma e daca ma duc si pan'la paine. Am sanse sa nu ma mai intorc. Dar na, e simplu sa-mi dau eu cu parerea despre teatrele operationale, din confortabilul pat, la caldurica. Totusi, banii s-ar duce cu folos. Te-as vrea presedinte la cat rasism ai in tine, pui de Hitler laughing.

| Juper a răspuns:

Arhitect

| Ilinca123456 a răspuns:

Supraveghetor la muzeul de istorie