| Sweety_3695 a întrebat:

Ce meserie imi recomandati?
Pana acum m-am gandit la multe. M-am gandit ca vreau sa devin avocata, dar m-a descurajat lumea spunandu-mi ca ai nevoie de foarte multa sustinere financiara din partea parintilor, ca ai nevoie de pile pentru a ajunge avocat.Deci mi-am scos asta din minte... Apoi m-am gandit ca vreau sa devin psiholog. Din nou am aflat ca ai nevoie de foooarte multi ani de studiu, nu doar simpla facultate, ci multe altele.Si chiar nu stiu ce sa fac in viitor.Nu am nici un tel.Nu ma atrage vreo meserie in mod special.
Spuneti-mi niste meserii cautate, bine platite si care sa te ajute in viitor.Multumesc anticipat!
Fundita clar!

Răspuns Câştigător
| Parmalat a răspuns:

Daca vrei fara studiu trebuie sa intri in afaceri - numai acolo poti sa-ti demonstrezi valoarea direct, fara sa mai ai nevoie de alte certificari.
Nu e nicio rusine sa nu ai studii superioare, dintre milionarii in $ ai lumii - jumatate au, jumatate nu au. Asta nu inseamna ca pe cei care nu au studii superioare nu-i duce mintea.
In rest - orice meserie vrei sa faci necesita ani de studiu si dupa aia ani de experienta. Avocat... ok, dupa ce termini facultatea trebuie sa faci stagiatura timp de 1 an, stagiatura se plateste, iar in timp ce esti stagiar lucrezi zi-lumina pe bani de tigari.
Psiholog e putin mai usor de ajuns, dar si acolo am impresia ca iti mai trebuie niste certificari dupa ce termini facultatea. Dar dupa aia o sa te descurci, stiu un psiholog care si-a cumparat un apartament la mine pe scara si l-a transformat in cabinet. Omul lucreaza seara de pe la 4-5 pana la 9 cand iese lumea de la serviciu, si mai putin de 2 clienti pe zi n-am vazut sa aiba.
De sugerat o meserie nu prea pot sa-ti sugerez fiindca nici eu nu am una laughing In primul an de facultate mi s-a parut ca progresez prea lent si m-am apucat de investitii financiare ca sa vad [ce credeam eu ca vor fi] rezultate imediate, dar pana la urma mi-a luat 4 ani si jumatate ca sa ajung sa inregistrez profit constant, iar consumul psihic din toti anii astia a fost enorm, vedeam cum pozitii castigatoare se intorc si merg in pierdere, vedeam cum cumpar un activ la pretul cel mai mare si in cateva minute o lua direct in jos si pierdeam bani, imi venea sa ma dau cu capul de pereti stateam 16 ore pe zi la calc, nu dormeam noaptea etc...
Deci dintr-o experienta personala pot sa-ti spun ca nici macar lucrurile care par usoare la prima vedere nu sunt usoare.
Eu zic sa te gandesti serios la ce te motiveaza. Daca de ex. arati bine si vrei sa fii model - nu e nicio rusine sa te tii de modeling. Si oricum e o mare prostie tot sistemul de invatamant romanesc - suntem pusi la 18 ani sa facem o alegere pentru care nu suntem deloc pregatiti. Si asta ne costa foarte mult pentru ca ori alegem gresit, ori iau altii deciziile pentru noi si ajungem peste 10 ani sa simtim ca nu suntem deloc pe drumul care trebuie, dar nici prea multe alte solutii nu avem. Asta se cheama ratare de viata.
So... gandeste-te foarte bine la ce-ti place sa faci, nu te lua dupa "ce se cere". Performanta se poate face in orice domeniu, dar numai daca iti place ceea ce faci, altfel nu vei fi niciodata motivata.

10 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Daca nu se va suprasatura piata pe cand iti vei finaliza tu studiile, poti lua in calcul meseria de farmacist. Cred, totusi, ca este bine pentru. tine sa te asiguri din vreme, studiind cu egal interes cat mai multe materii de liceu, pentru eventualitatea unei alegeri pe ultima suta de metrii.

Stefan
| Stefan a răspuns:

Meserii bine platite sunt in domeniu transporturilor, care s-a dezvoltat foarte mult dupa revolutie. Acum depinde daca iti place si ai inclinatii in acest domeniu.

| Anca a răspuns:

Pai in primul rand ai ales 2 domenii care iti dau prestanta.
Nu ne-ai spus ce ti-ar placea, pentru ca nici tu nu stii. Deci nu esti deloc pregatita sa alegi.
Daca iti vei alege cariera in functie de castig, o sa fii un oarecare in domeniul in care lucrezi. Ce nu faci din suflet, nu faci cu placere. Ce nu faci cu placere, ci din obligatie, se vede!

Meseria de psiholog si de medic in general, nu-i o meserie a carui studiu il inchei dupa ce termini facultatea! Pt ca in medicina se schimba multe de la o zi la alta. Apar medicamente noi, tehnici noi.

In avocatura, iti trebuie tarie de fier si intr-adevar - relatii.
Altfel vei fii avocat doar pe diploma.

| Parmalat a răspuns:

@cinnamon:
Pai toti cei care vin la psihologul asta de la mine de pe scara sunt tineri, vin cu o alta mentalitate. In generatia noastra s-au mai schimbat putin conceptiile.
Sunt convins ca nu e usoara fac de psihologie si trebuie sa ai chemare pentru meseria asta, nu e ca si cum te-ai duce sa te faci mecanic de locomotiva. Dar din ce am vazut eu, dupa ce termini si ai meseria ta poti sa te descurci.

| Minks a răspuns:

Daca ar exista o meserie care sa se caute constant, sa fie si bine platita, nu ar mai muri nimeni de foame.

| cinnamon a răspuns:

Meseriile cautate si bine platite le "dobandesti" cu multa munca. Asta inseamna multa carte si multi ani de studiuwinking

| cinnamon a răspuns:

Referitor la cele spuse de Parmalat, in Romania oamenii nu se prea incred in psiholog. Pt ca 1. e destul de scump, 2. inca mai avem mentalitatea de "numai nebunii se duc la psiholog". Partea buna e ca psihologia e impartita in foooarte multe ramuri, deci poti alege ce iti place. Cred ca cea mai bine platita e psihologia judiciara. Eu una iau in calcul facultatea de psihologie dar si sa plec din tara big grin Din cate mi-a zis un psiholog, facultatea nu e chiar asa usoara si eu il cred

| cinnamon a răspuns:

Ma bucur ca sunt si oameni mai deschisi la minte. Mi-am permis sa generalizez in postul anterior deoarece eu nu prea am intalnit si astfel de persoane, chiar din generatia mea.

Pana la urma nici o facultate nu e "floare la ureche"
@sweety, ca tot era vorba de psihologi, ai putea merge la psihologul scolar. Te ajuta sa-ti alegi o facultate care ti se potriveste (iti da teste, discutati, etc).

| Cherry56 a răspuns:

Cauta pe google teste de carierawinking poate te pot ajuta

| dragonfly a răspuns:

Facultatea de psihologie merita. eu sunt studenta la fac de psiho in glasgow, scotia si e super. intr-adevar e foarte greu, dar fara munca nu ajungi nicaieri. cel putin eu asa vad viata.
chiar daca momentan in ro psihologia nu este vazuta chiar asa bine, incet incet lumea va incepe sa vada din alt punct de vedere aceasta meserie. chiar cunosc cateva persoane care frecventeaza cabinetele psihologice si sunt foarte multumite de rezultare. unii continua sa se duca chiar si dupa ce si-au rezolvat problemele.
daca chiar iti doresti psihologia, merita sa o faci. oricum, pana cand iti vei termina studiile, in ro se vor mai schimba mentalitatile, iar societatea va deveni mult mai deschisa in ceea ce priveste psihologia.