| Steve98 a întrebat:

As vrea sa invat programare nu avansata adica pentru incepatori. Am 16 ani si vreau sa invat programare. Vreau sa imi propuneti ce sfaturi ar trebui sa urmez pentru a putea invata mai bine si usor.

2 răspunsuri:
| miTzuliK93 a răspuns:

1. Sa iti placa.
2. Sa iti faci un program strict pe care sa-l urmezi gen: inveti 2 ore pe zi.
3. Multa practica! Cand citesti si inveti stai cu MinGW, CodeBlocks, VisualStudio sau ce program folosesti ca mediu de dezvoltare, aplica. Asta e foarte important. Aplica tot ce citesti.

| Sadop a răspuns:

Pentru început trebuie să ai ambiţie şi chiar să îţi doreşti asta, nu să renunţi după 2-3 zile.
Normal, trebuie şi să îţi placă.
Trebuie să înveţi zilnic ( cu anumite excepţii, normal ) şi toată teoria pe care o citeşti să o pui şi în practică pentru a reţine şi a întelege mai uşor noţiunile.
Eu îţi sugerez să înveţi de aici, dacă nu ai tu altă sursă mai buna. E un site bine structurat şi foarte folositor :
http://mchelariu.wordpress.com/
Baftă!