| Diaste a întrebat:

As vrea si eu sa stiu ce facultate trebuie sa urmez ca sa devin web designer...sunt in clasa a 11-a si vreau sa ma pregatesc din timp. M-ar interesa ce cunostinte trebuie sa am pentru a ma descurca. Multumesc anticipat pentru ajutor.

Răspuns Câştigător
| Drag0s a răspuns:

Html, php, css, java, jquery, mysql si C++

C++ nu e neaparat. dar daca stii baza o s ate descuri mai bine.
Esentiale sunt html,php, mysql, java.
Iti trebuie imaginatie, talent si sa stii sa desenezi.
Ca web designer va trebui sa fii spontan si deschis la ce este nou.

Daca vrei sa fii profesionist si sa faci site-uri unice si exceptionale ar fi bine sa stii sa folosesti al un nivel avansat Photoshop/ Corel si Adobe Illustrator precum si Fireworks.

La facultate trebuie sa vii cu o baza deja formata si nu intri direct in web design. ci in limbaj c++ apoi in baze de date si informatica aplicata. nu pre ao sa aiba legatura primii ani cu webdesign dar u daca nu uiti pentru ce ai venit pon al 2lea sau al 3lea an alegi ce vrei sa faci mai departe.

daca ti-a fost de ajutor, da funda! big grin

2 răspunsuri:
| C0nflic7 a răspuns:

Pai, în primul rand Html si photoshop iar mai departe cred ca te învaţă cei de la facultate restul.

| Diaste explică:

Initial am vrut sa merg la facultatea de arte dar nu stiu ce sanse am sa fac ceva mai departe si m-am gandit sa ma axez pe asta.Problema este ca la scoala nu lucram in c++...numai pascal si lucruri simple