| Timpsispatiu a întrebat:

Salut TPU.
Azi vreau sa dezbatem un subiect foarte important pentru mine..si ma gandesc ca raspunsurile vor fi utile si pentru alte sute/mii de tineri.(și eu la randul meu am cautat raspunsuri dar nu am gasit)
Am 16 ani și in viitor mi-aș dori sa lucrez in cadrul armatei,fie in Romania,fie in alte țari, Legiunea Straina fiind chiar o varianta, mai ales ca m-am dedicat sa invat si sa pricep limba franceza pentru aceasta oportunitate(cunosc riscurile si consecintele acestei decizii). Dar am o problema care chiar ma framanta si uneori ma gandesc cum de am avut ghinionul sa o capat, mai ales ca nu pot fi acceptat cu ea.Miopie..am -3 la ambii ochi si probabil pana va stagna va mai creste. Dupa ce m-am gandit mult timp, am incercat sa gasesc o solutie si am aflat despre acea operatie cu laser care se pare ca e chiar eficienta si te vindeca complet(in mare parte din cazuri).
Credeti ca daca o sa ma operez cand o sa stagneze si chiar o sa ma vindec, am vreo sansa sa fiu acceptat? Conditia fizica o am mai mult decat buna si ma antrenez de mic, sunt sportiv. Singura problema e vederea, problema pe care nu o am de la nastere, ci de doar cativa ani...care mi-a si stricat planurile.
Asta este intrebarea mea, daca ma operez si ma si vindec, o sa pot fi acceptat sau este o problema ca as avea operatie facuta?(eu ma gandesc ca n-ar fi o problema,mai ales ca din ce stiu dupa un timp de tratament si de ferit de lumina puternica te poti vindeca complet)...
Aș vrea sa cer sfaturi tuturor care au macar o vagă idee, dar m-as bucura daca cineva din domeniu ar citi intrebarea mea si mi-ar raspunde, pentru ca mi-as putea pune in ordine planurile de viață..Mulțumesc mult!

4 răspunsuri:
| badpanda a răspuns:

Miopia o ai de la nastere.Doar ca nu ai descoperit-o la timp si dioptriile au tot crescut.Nu am o parere tocmai buna despre militari, asa ca nu pot sa-ti dau niciun sfat.
Din punctul meu de vederesunt redusi mintal au nevoie de cineva care sa le zica ce sa faca.

| Feri5 a răspuns:

Operația cu laser se poate face pentru a corecta miopia, adică să nu mai purtați ochelari sau lentile de contact. Într-adevăr, foarte mulți pacienți rămân surprinși de cât de bine văd imediat după operație. Acest "surgery" este nedureros și se face cu anestezie locală cu picături în ochi.
Mai multe detalii aflați de pe internet.
În legătură cu armata, vă sugerez să consultați un medic din domeniul MApN. Chiar vă poate ajuta! De asemenea, vă recomand să citiți baremul medical pentru admiterea în MApN, la secția Oftalmologie. Dacă veți fi vindecat complet, aveți 100% șanse să fiți acceptat. Însă, dacă miopia nu se recuperează complet după operație, cu siguranță veți fi respins!
Numai bine!

| Timpsispatiu explică (pentru Feri5):

Mulțumesc mult pentru raspuns!

| Timpsispatiu explică:

Bun deci, nici nu stiu ce sa raspund mai exact rolling on the floor am aruncat un ochi peste raspunsurile dvs si am citit doar porcării inutile cu rol de descurajare rolling on the floor
Întrebarea mea cred ca a fost destul de clara și am incercat sa formulez bine sa se inteleaga exact esenta la ceea ce ma refer.
Nu am de gând sa fac 2 3 facultati aici (sau in afara dar cu gandul sa ma intorc tot aici) pentru 2000, 3000 mii de lei, cu banii astia nu mai faci nimic in 2021, asta doar daca vrei sa accepti ideea aia prosta cu "asa au toti, asa au avut si parintii nostri si tot n-am murit". Lumea a evoluat, sa zicem.
Visul meu e sa ajung in armata, in forțe speciale, sau ceva de genul. De foarte mic am fost fascinat si m-am straduit sa-mi construiesc un fizic cu care sa ma incadrez in astfel de trupe, am invatat 2 limbi straine tot pentru asa ceva.
Cum am scris si sus, Legiunea Straina ar putea fi o varianta, in Franța se afla.
Visul meu nu este sa castig bani grei, asta e viata care-mi place, viața de armata, banii sunt doar un bonus.
Oferiți raspunsuri nerelevante și departe de subiect.