| eretuf a întrebat:

Cam ce sanse ar avea un pusti de 17 ani care stie engleza slab-mediu sa se mute in Anglia cu scoala?

Ce greutati ar intampina?

cat mai multe detalii as dori!

Răspuns Câştigător
| TheAce a răspuns:

Sansele tale in momentul de fata sunt extrem de mici si trebuie sa fii constient de asta. E bine ca te-ai autoevaluat corect si cinstit, asta e primul pas. Vei avea nevoie de engleza in viata asa ca poate e momentul sa apesi pe acceleratie si sa inveti cu adevarat. Ai deja 17 ani, varsta la care foarte multi elevi romani stapanesc engleza aproape de perfectie. Iti sugerez sa incepi sa te uiti la cat mai multe filme, seriale cu subtitrare si sa citesti cat mai multe articole in engleza. In paralel studiaza gramatica limbii engleze pentru 2 luni, la un nivel intensiv. Dupa cele 2 luni incearca sa renunti la subtitrari si uita-te la filme/seriale fara subtitrare pentru alte 2 luni. In paralel studiaza lexicologie. Apoi pentru alte 2 luni citeste cat mai multe carti in engleza si vorbeste engleza cat de des posibil, ai nevoie de practica. Nu neglija nici studiul individual. In acest fel vei avea sansa sa stapanesti limba in 6 luni daca iti dai interesul. Apoi de la anul sigur ca ai putea sa iti propui sa te muti cu scoala in Anglia. Bariera lingvistica trebuie insa depasita pana atunci, mai ales ca vorbim de o tara unde accentul si pronuntia oricum te vor da putin peste cap.

2 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Fii optimist, crede în tine că ești capabil să înveți mult mai mult decât până acum.
Pa, pa.

| mixxjim a răspuns:

Foarte mici spre deloc. Problema majora cu care se confrunta chiar si cei care stiu foarte bine engleza este pronuntia englezilor, limba vorbita de ei este destul de departe de ceea ce invatam noi aici in scoli si undeva spre imposibil de inteles pana te mai obisnuiesti cu pronuntia respectiva.