| Natty1403 a întrebat:

Daca un copil are 17 ani si trece a 11 a, cate sanse are sa se mute intr o scoala din Anglia? Se dau examene inainte sau ceva? Puteti sa mi spuneti cam cum ar decurge lucrurile si daca ar trebui facut acest lucru sau nu.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca parintii copilului muncesc LEGAL in Anglia, pot sa-si ia copilul si sa-l inscrie la scoala acolo, fara nici un fel de probleme.
Din pacate, va pierde 1 an de zile din cauza cursului intens de engleza la care va fi introdus si abia la anul, urmand sa treaca a XI-a.

Daca parintii copilului nu locuiesc acolo si nu muncesc legal (cu contract si carte de munca legale), atunci sansele sunt foarte mici. Conditia fiind ca, parintii tai sa-si poata permite sa palteasca 20-30.000 euro/an, pentru studierea ta acolo.

| AndreiWolf a răspuns:

Transfer si da va da examen la engleza daca nu il trece nu poate intra la nicio scoala dinafara. Ca sa mearga la o scoala din Aglia trebuie sa stie engleza la perfectie.