| CTLN a întrebat:

CE parere aveti de Fac de Contabilitate si informatica de gestiune?

Răspuns Câştigător
Elianna
| Elianna a răspuns:

Eu mi-as fi dorit sa fac horticultura. Este o facultate cu care poti sa-ti deschizi si o afacere proprie, sa cultivi diverse, ex.capsuni, legume, catina, flori, etc. Dar si aici este o chichita: trebuie sa-ti placa sa faci asta, sa te murdaresti cu pamant si gunoi, sa faci comert.Parerea mea este ca in viitor agricultura va avea cel mai mare avant.
Dar... facultatea pe care o vei urma trebuie neaparat sa-ti placa (de fapt ce o sa iesi de acolo).
Cea mai mare fericire este sa ai o meserie pe care s-o iubesti si la care sa te duci cu drag. Toata viata, munca iti va fi ca un hoby!
Doar tu stii ce inclinatii si aptitudini ai.
Incearca si fa teste de aptitudini si vezi ce iese, orientativ.

2 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Este o facultate buna care da specialisti ce vor regreta toata viata meseria aleasa.
Este munca cu cifrele,in salturi, cu bilanturi care nu ies si le reiai iar si iar, fara satisfactii decat atunci cand, la final, ai terminat.Luna de luna!
Contabilitatea trebuie sa-ti placa daca vrei ca viata ta profesionala sa nu fie un chin. Eu sunt inginer dar am facut si contabilitate.Nu mi-a placut de loc.
E o munca de sisif care poate avea si urmari negative la buzunar.
Parerea mea!

| CTLN explică (pentru Elianna):

Imi poti recomanda o alte facultate?