| PleşaMihai21 a întrebat:

Salut TPU! Credeți ca m-ar ajuta sa fac un curs de arte, mai exact de desen, înainte de a face un curs de tatuaje? Desenez de când eram mic, nu vreau sa spun ca desenez perfect, pentru ca nu știu nimic din ce înseamnă teorie, nu am studiat absolut nimic si tot ce știu este nativ. Este un lucru la care ma pricep. Vreau sa ma apuc de făcut tatuaje și nu as vrea sa dau banii aiurea pe curs, de-aia vreau sa mai fac și altceva înainte.

5 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Da, ar fi de folos, pentru ca unii clienti pot fii foarte specifici si cursul de arte te ajuta sa intelegi ce vor.

| J0B0MAT a răspuns:

Da, te-ar ajuta. Și eu am luat cursuri, am învățat lucruri noi și m-am perfecționat.

| Kam2400 a răspuns:

Salut!
Cursurile pentru tatuaj sunt o porcarie, o gramada de bani si o perioada extrem de scurta in care nu inveti mare lucru.
Am o prietena care s-a interesat inaninte sa se apuce si a zis ca nu iti ofera nimic suplimetar.
Ea a terminat grafica la facultate totusi...
Din spusele ei oricum nu se compara cu "desenatul pe piele", iti trebuie oricum antrenament pe oameni.
Ce e obligatoriu sa ai este cursul pentru tatuaje igienico-sanitar.
Bafta. Prietena se interesase pe la saloane si e greu sa te i-a cineva cand esti nou in domeniu.
Iti cam cere dosar cu tatuaje, iar multi refuza persoane noi in domeniu pentru ca de obicei nu stau prea mult.
Daca vrei sa iti deschizi salon, bafta cu gasitul de clienti.
Sincer iti cam trebuie aparat oricum ca sa iti poti face portofoliu si sa te inveti.

| PleşaMihai21 explică (pentru Kam2400):

Și altfel cum ai putea sa înveți sa tatuezi? Cursurile sunt toate scumpe...și nu poți nici sa tatuezi de nebun pe cine prinzi, așa doar sa faci practica. E nevoie de o persoana cu experiența sa te învețe

| Kam2400 a răspuns (pentru PleşaMihai21):

Pasiunea ta trebuie sa vina de undeva?
Cel putin sa ai niste prieteni care se tatueaza.
In prima faza, tatuezi pe piele artificiala, dar dupa aia crezi ca vine vreun nebun la tine sa se tatueze?
Exact ca la orice curs, trebuie sa iti aduci voluntari.
Poate unii se simt mai safe ca e intr-un curs.
Dar nu o sa iti rezolve aia cu cursul toti voluntari, nu stiu ce așteptări ai sincer.
Din ce am inteles cursul dureaza 2 săptămâni.
Te astepti sa stii tatua dupa 2 saptamani? Si daca ai avea voluntari cat timp faci cursul, e o mare diferenta intre a faci oameni sa vina pe gratis la ceva sau sa plateasca. Eu ca si multi altii nu m-as lasa pe mana cuiva cu 2 săptămâni de practica, doar niste prietieni foarte buni sau rude s-ar risca probabil.
Realistic vorbind primele tatuaje iasa nasoale, un ochi format vede greselile, imi zicea prietena mea ca nu ii place cum i-au iesit. Gândeste -te ca ea are o facultate de arte in spate si nu a inspirat nu stiu ce incredere la inceput.
Primii tai clienti o sa iti fie cunostinte si pe majoritatea o sa fie pe gratis.
Prietena mea se descurca fara curs, e la inceput de drum totusi.
Totul e in functie de cate cunostinte ai, exact ca in orice bussiness.
Degeaba ai cele mai bune skills daca nu iti stii vinde serviciile, iar romanul incepe cu cunostiintele.
Cursul ala nu iti da nicio acreditare suplimentara gen un avantaj, nu e ca si la alte cursuri ca iti ofera clar un avantaj.
Trebuie sa fi constient ca va dura sa iti scoti si bani de aparat, sa nu mai zic de curs.
O sa tatuezi mult pe gratis ca sa iti creezi un portofoliu.