| Sophie88 a întrebat:

cum se cere marire de salar? Cum te adresezi sefului daca vrei majorare? Sunt secretara-facturista la o firma, am un salar de 1230 lei brut (asta inseamna 899 lei net) si mi se pare prea putin pentru ceea ce fac. Cat castiga o secretara in general?

Răspuns Câştigător
| CataC a răspuns:

Buna
Depinde si de firma, poate omul pentru ceea ce faci asta e dispus sa ofere.
Vezi cum ii pui problema, daca ii ceri marire si te refuza ce faci?
Salariul minim e 900 lei BRUT, deci esti undeva deasupra, vezi cat se castiga in alte pozitii similare.
La firma unde lucram fetele de la secretariat aveau 14-16 milioane net+bonuri, dar munceau 9h pentru banii aia.
Depinde mult si de potentialul firmei si cat de usor esti de inlocuit.
Daca maine te poate inlocui cu altcineva cu 900 lei, de ce ti-ar da tie mai mult? happy
Gandete-te bine.
Succes

5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Daca-i ceri o marire de "salar" o sa te refuze pe motiv ca nu stii limba romana. Daca-i spui de "salariu"s-ar putea sa ai mai mult succes.
Mai poti citi si pe aici:
http://www.ejobs.ro/......u-mai-mare

suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde de la firma la firma, fiecare patron plateste cat poate. Vrei marire te duci la sef si discuti cu el

| neutrino a răspuns:

In acest scop, faci frumusel o cerere si astepti raspunsul.

| Lawliet14 a răspuns:

Depinde unde lucreaza secretara. Astea-s salariile din Romania. Eu daca as fi patron as vrea sa platesc mai bine un angajat, dar ca roman deja iti dai seama ca si 1230 brut e o suma importanta. E trist, dar asta-i adevarul. Nu stiu cum se procedeaza, in general un sef cumsecade iti mareste salariul in timp daca meriti. Secretarele pot fi mai bine platite in multinationale sau firme mai importante.

| ElenaSA a răspuns:

Mai bine discuti cu seful. O cerere este prea rigida si te poate pune intr-o relatie neplacuta cu seful.