| CMGeorge98 a întrebat:

Daca ai inceput facultatea la taxa, poti sa ajungi pe parcurs la buget? Cum poti sa faci acest lucru?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| WhiteLife a răspuns:

La unele se poate (nu e o regula si nu e obligatoriu). La finalul fiecarui an universitar se face o lista cu clasamentul in ordinea crescatoare a mediilor. Primele persoane ocupa automat locul la buget (in functie de cate locuri sunt), urmatoarele trec automat la taxa. Presupunand ca sunt 20 de locuri la buget si 40 la taxa (e doar un exemplu), daca ai fost la taxa si media ta e printre primii 18, vei fi la buget.

7 răspunsuri:
| Alyra a răspuns:

Bună.
Depinde de facultate. La unele se reface clasamentul în fiecare an, în funcție de media generală obținută pe anul anterior, și o să fie la buget cei cu cele mai mari medii. Deci se poate.

| mentholinks a răspuns:

Desigur. Daca ai medii bune la sfarsitul semestrului sau anului, depinde de facultate.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Obtinand medii bune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti ajunge la buget daca ai multe credite si note mari.

| aneliram a răspuns:

Daca, se elibereaza vreun loc la fară taxă și ești cel mai bun elev din clasă, da.

| TimmyTim a răspuns:

Da se poate:
1. Daca inca nu s-au terminat etapele de inscriere exista o mare posibilitate ca unii sa renunte si astfel sa iti faca tie loc sa intri pe locurile bugetate.
2. Daca inveti bine si o sa ai medie buna la sfarsitul anului incat sa "cresti in clasament" implicit sa ajungi pe locurile bugetate (urmatorul an)

| YuliaNNN a răspuns:

Daca e vreun tigan, chinez sau vreun arab cu medie mica o sa il bage pe criterii etnice in primii 20. Daca esti alt nu ai prioritate.