| marian18andrei222 a întrebat:

Dacă dau la filologie pot ajunge la facultatea de drept?
Imi doresc foarte mult sa ajung ofițer.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru facultatea de drept este bun profilul de filologie la liceu.
Tu spui ca iti doresti sa aungi ofiter, nu spui in ce domeniu. Daca vrei sa fii ofiter de politie trebuie sa urmezi o facultate din cadrul Academiei de Politie si pentru aceasta este bun profilul de filologie.
In schimb, daca vrei sa aungi ofiter in armata trebuie sa faci o academie militara si pentru a te ajuta la admitere este bine sa faci un profil corespunzator materiilor din care se da admitere.

2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Intreabarea ta este cam alambicata. Daca dai la o facultate de filologie sa ajungi la drept? Sau daca dai la un liceu(colegiu) de filologie? Indiferent ce liceu ai face poti merge la drept. Exemplu: eu am facut stiinte umaniste si pentru a da la armata imi trebuia stinte de real. Am invatat matematica de real, am dat si am reusit.