| anonim_4396 a întrebat:

Hey TPU! Sunt clasa a 8 a si eu imi doresc sa ajung la facultatea de drept, si ma gandeam sa merg pe filologie si sa nu dau bilingv ul insa cineva mi-a spus ca pentru a intra la facultatea de drept ai nevoie de bilingv, este adevarat?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este adevarat, asa ca poti urma filologie, sigur ca si la acest profil inveti o limba straina.

| Anonymous6527aaa a răspuns (pentru Ioandelasal):

Multumesc mult! Chiar imi faceam grija ca nu pot da la drept din cauza faptului ca nu am bilingv ul dat

3 răspunsuri:
| DarknLight a răspuns:

Din câte știu la drept studiezi mai mult gramatica limbii române sau cel puțin din aia dai admitere, mai ales dacă vrei să intri la stat și dai examen de admitere. Deci la ce folos bilingvul, când la filologie ar fi fix pentru tine. Acum nu știu exact dacă la filologie se mai studiază asiduu și gramatica, însă știu sigur că se studiază la sânge literatura și istoria acolo iar tu fix de astea ai nevoie. Prin literatură îți dezvolți mult limbajul ceea ce e musai în drept. Nu mai țin minte exact numărul exact de cuvinte, însă din ce am înțeles, oamenii din domeniul legislativ, ar trebui să știe cel mai mare număr de cuvinte din vocabularul limbii române. Și o să vezi când ajungi acolo căci chiar sunt unii termeni specifici pe care fix așa îi înveți și redai. happy
Deci daca vrei la drept, cumpărăți din alocație DEX-ul deja și DOOM, astea sunt primordiale în cazul în care vrei să studiezi dreptul. happy
Istoria de asemenea te va ajuta mult, deoarece va trebui să știi mult despre tratatele de pace și unele războaie care au pus baza unor state și legi fundamentale, din care provine unele legi și astăzi. happy
Deci ești pe drumul cel bun cu filo. big grin

Cât de zona bilingv, nu știu sigur, nu vreau să spun prostii, însă am impresia că se predă în limba engleză sau că se fac întradevăr, multe limbi străine, dacă ar fi pe drept european. Dar bănui că nu pe asta vrei tu. Dar mai întreabă pentru drept european, dacă te-ar interesa asta.

P.S. dacă vrei la stat, învață în paralel și pentru gramatica limbii române, în cazul în care nu o faceți la filo. Vei avea nevoie de asta sau de economie, parcă era la alegere între gramatică și economie, examenul de admitere de la UB. Acum nu știu exact ce o fi pe la facultățile de stat din provincie. Cât de privat, doar plătești și ai intrat. Și de asemenea ai nevoie de ceva cunoștințe și pe partea de economie, cred că și ceva de contabilitate, am observat că și astea se studiază la drept.

| Anonymous6527aaa a răspuns (pentru DarknLight):

Multumesc,chiar stateam cu grija ca trebuie sa fac neaparat filologie engleza intensiv ca altfel nu pot da la drept, oricum ca profil m as mai fi gandit si la stiinte sociale dar nu stiu sa zic. In orice caz iti multumesc frumos pentru informatiile pe care mi le ai oferit!