| anonim_4396 a întrebat:

daca mi-am bagat preaviz la munca, si nu mai pot merge la munca in aceea perioda pentru ca plec la munca in strainatate, cam ce se poate intampla, salariul il mai primesc pe zilele care am muncot, sau nu il mai primesc?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Firma este obligata sa-ti plateasca zilele muncite.
Daca nu respecti preavizul atunci firma iti poate desface contractul individual de munca pe motive disciplinare, respectiv absente nemotivate de la munca.
Asta te-ar putea afecta putin la o noua angaare in tara, de obicei nici un angaator nu vrea salariati indisciplinati.

| KeNNT3D a răspuns (pentru Ioandelasal):

Nu prea am de gand sa mai stau prin tata, deci...normal ca vor anagajati disciplinati, pupatori in c×× care nu zic nimic nicicodata si lucreaza toata viata pe minimu pe economie chiar daca nu le ajunge...

4 răspunsuri:
| Live4Ride a răspuns:

Depinde de firma. pe zilele care ai muncit sunt obligati sa iti dea banii. cel mai bine le zici pentru ca poate inteleg si iti spun ca este ok sa pleci fara sa stai in preaviz. Mereu e bine sa lasi loc de buna ziua!

| KeNNT3D a răspuns (pentru Live4Ride):

Lucrez la o benzinarie MOL.

| LadyDee89 a răspuns:

Salariu trebuie sa il primesti la zi