| anonim_4396 a întrebat:

Ce se intampla daca plec fara preaviz si fara inventar de predare?

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In primul rand o sa-ti fie desfacut disciplinar CIM, pe motiv de absente nemotivate si te poate afecta la viitorul loc de munca, daca iti cere recomandare de la locul actual.
In al doilea rand poti fi acuzat de lipsuri in gestiune si vei avea de platit, s-ar putea chiar sa-ti faca plangere penala pentru gestiune frauduloasa.

| Mihut_Crina_1967 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Dar daca nu am semnat nici un inventar de preluare a gestiunii? si cheie de la magazin nu aveam doar eu.si nu existau facturi de intrare a marfii, toata marfa intra pe baza de biletele? asta este motivul pentru care am plecat, nu exista facturi pentru marfa, doar in caiet toata evidenta.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Mihut_Crina_1967):

Nu aveai calitatea de gestionar?

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ioandelasal ti-a raspuns cel mai bine. As avea o completare: chiar daca nu ai lipsa in gestiune ea se poate creea ulterior plecarii tale si ti-o pun in carca la proces. Ai grija!

| darrio2007 a răspuns:

Te cheama Platica. Poate disparea orice din marfuri sau ce ai tu acolo, ca se stie cine plateste.TU.Asa ca nu te juca cu de-astea.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca o sa lipseasca ceva va fi responsabilitatea ta

| Mihut_Crina_1967 a răspuns (pentru suntserios):

Nu am semnat nimic, de preluare a gestiunii

| cristimihailov a răspuns:

Poti sa fii data in judecata si sa pierzi la sigur. De asemenea pot sa se adreseza politiei pentru lipsuri in gestiune si sa te acuze de furt. Chiar daca nu este real. De asemenea toatelipsurile din gestiunea ta ti se pot imputa in mod direct.

| anonim_4396 explică (pentru cristimihailov):

Dar daca nu am semnat de primire a gestiunii? si cheie nu aveam doar eu?

| cristimihailov a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu trebuie sa iti gaseasca o problema intre cand ai primit inventarul si cand l-ai dat. Ca sa poata justifica problema o sa o rezolve prin marfa care conform bileterlor/facturilor/nir-urilor, etc a intrat, conform acelorasi tipuri de documente, nu a iesit, si totusi nu este in gestiune.

Cand ajungi sa dai pe cineva in judecata sau sa faci plangere oriunde, te astepti sa fii si tu verificat. Asa ca o sa te duci pe partea unde esti mai ok cu actele.

In plus iti pot trage repede niste notificari ca nu ai fost ok, asta ca sa poata sa justifice si sa faca poza actiunii.

Pe cat posibil, fa-o prieteneste. De asemenea mergi la un avocat specializat in dreptul muncii pentru niste informatii. E mai bine sa platesti acum cateva milioane decat multe alte milioane daca te gasesc in probleme (si probabil ca o vor face). Nu esti singura care are/a avut acest tip de probleme.

Nu uita, ca in general, nici aia nu sunt prosti.