| selly000 a întrebat:

De mica imi placea sa joc in mici piese de teatru, scenete, serbari, etc..As vrea sa stiu ce liceu trebuie sa faci, si unde ca sa poti intra la o facultate de teatru.Stiu ca trebuie sa muncesti foarte mult, si trebuie sa ai si talent, dar sunt dispusa sa fac orice ca sa ajung la o astfel de facultate.Va rog mult sa ma ajutati!

2 răspunsuri:
| mixxjim a răspuns:

Liceul de muzica Dinu Lipatti din Bucuresti are si o clasa de actorie http://www.viatadeliceu.ro/licee/liceul-de-muzica-dinu-lipatti/ (punctul 3), deci poti merge la liceu direct la actorie. Daca nu intri acolo, poti face in principiu orice liceu ti-ar placea tie, dar poate unul de filologie ar fi mai potrivit. Daca nu intri la Lipatti ai putea incerca sa mergi la Scoala populara de arte la actorie in paralel cu liceul pina la facultate http://www.sarta.ro/actorie.php (intrebi acolo de la ce varsta poti merge), poate te ajuta pentru admitere. mult succes.

| izabela1234 a răspuns:

Un liceu de arta happy