| Peter2964 a întrebat:

Deci am 17 ani si as vrea sa dau la academia de politie.sau orice altceva dar sa fie legat de armata... orice însă ma încurcă ceva... aceea este miopia am la un ochi -3.75 si la celalalt -4.25.Legat de acest lucru am mai multe intrebari:1.Pot da la academie sau la orice altceva legat de armata?
2.Am fost la un control la ochi iar doamna de acolo mi-a zis ca pot face operatie pentru miopie dar cu conditia sa am 18 ani si miopia sa nu mai fie in crestere. intrebarea estebig grinaca miopia este in crestere pot face operatie adica sa mi o corecteze si dupa sa dau (dupa 18 ani ) la 19 ani! Vreau să răspundă cei care au trecut prin asta sau macar au habar!

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

1.In prezent nu esti apta medical pentru politie sau armata, trebuie sa ai cel mult -3.
2.In rest n-am ce comenta, nu sunt medic, asa ca baga in seama ce ti-a spus medicul, eventual poti intreba si un alt medic oftalmolog.

| TronHD a răspuns:

Pai daca tu mergi la acea academie si spui ceva de genul eu ma voi opera la anul si imi va trece nu este bine!
Cel mai bine ar fi sa astepti pana faci 18 ani apoi sa vezi daca poti sa faci acea operatie apoi sa dai la academie!
Daca miopia/dioptria este in crestere nu CRED ca se poate face operatia deoarece ochiul trebuie sa fie stabil nu mai sta foarte mul la calculator/televizor/mai ales telefon!
Am 14 ani si acum 2 ani cand am fost ultima oara la consultatie aveam dioptria 2.5 iar acum 3 saptamani cand am fost la consulatatie mi-au zis ca am 3.0 oricum soctorii iau spus mamei ca nu au ce sa-mi faca nu o sa-mi treaca niciodata chiar daca fac operatie eu nu voi mai putea vedea ca un om normal chiar daca vad(cel putin asa cred eu)
Teas ruga fa-o macar pentru mine pentru ca tu macar te poti vindeca, fa-o pentru mine si opereaza-te si intra acolo unde vrei!